Foto: Google Maps

Na wieść o agresji na Polskę w 1939 roku, jako jedni z pierwszych wypowiedzieli wojnę Hitlerowi!

Wczesnym rankiem 1 września 1939 roku armie niemieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Rzeczpospolitą od północy, zachodu i południa. W momencie, gdy wielkie mocarstwa w ograniczony sposób przystąpiły do walki niezwykły gest nadszedł z odległego Królestwa Tonga. Oburzone działaniami Hitlera, jako jedne z pierwszych wypowiedziało wojnę Niemcom i nie poprzestało na tym!

 

Tonga, gdzie to jest?

 

Królestwo Tonga jest malutkim krajem leżącym na południowym Pacyfiku, jego obszar łącznie liczy 748 km?. Łącznie gdyż państewko to zajmuje 170 wysp wchodzących w trzy grupy wysp: Tongatapu, Haapai, Wawau rozrzuconych od Nowej Zelandii aż po Hawaje. Ludność tego kraju liczy około 106 000 mieszkańców czyli tyle ile nasz rodzimy Koszalin. Co ciekawe kraj ten nie został nigdy skolonizowany. Jeśli chodzi o ustrój to państwo jest monarchią konstytucyjną z silnym ?kultem? króla i co interesujące ministrami, często mianowanymi dożywotnio! Od 1970 roku państewko jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Królowa Salote Tupou III w szacie koronacyjnej 1918 rok. Jako ciekawostkę warto dodać, że monarchini liczyła sobie 191 cm wzrostu/ Źródło: domena publiczna

Sojusznicy

 

We wrześniu 1939 roku władająca od 21 lat wyspiarskim państwem królowa Salote Tupou III postanowiła na znak solidarności z Polską wypowiedzieć wojnę III Rzeszy oraz przystąpić do obozu Aliantów. Wpływ na decyzję mieli oczywiście Brytyjczycy mający silne wpływy w tym regionie, jednak nie ulega wątpliwości iż to wielki gest tych małych Wysp. Następnie społeczeństwo w ramach zbiórki, notabene przypominającej polską przedwojenną zbiórkę Funduszu Obrony Narodowej uzbierało łączną kwotę 15 000 funtów (obecnie około 3 miliony USD). Kwota ta pozwoliła na zakup trzech myśliwców Supermarine Spitfire nazwanych: Queen S?lote, Prince Tungi i King Tupou I, znane są losy dwóch pierwszych samolotów. Queen S?lote znalazła się na wyposażeniu 602 Dywizjonu RAF, a latał na niej czołowy irlandzki as myśliwski Paddy Finucane. W  czasie jednego z lotów na niemieckie pozycje we Francji 15 lipca 1942 roku, samolot asa został trafiony w chłodnicę i wskutek nieudanego wodowania zatonął wraz z pilotem. Prince Tungi, trafił do  485. Eskadry którą w 1944 roku przeniesiono w rejon Morza Śródziemnego. Służbę zakończył w momencie, gdy zabrakło mu paliwa i rozbił się na Sycylii.

Współczesność

 

Stolice obu krajów dzieli dystans ponad 16 000 kilometrów, zatem Królestwo Tonga pomimo przyjacielskiej postawy w 1939 roku bywa mało popularnym kierunkiem podróży Polaków. Jeśli chodzi o kontakty na poziomie dyplomatycznym to wartym odnotowania jest fakt, że w 2016 roku nawiązaliśmy oficjalne stosunki dyplomatyczne z królestwem Tonga.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.