Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. /Fot. NATO

NATO wesprze operację Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym

W czwartek, w dniu 27 października br. Sojusz Północnoatlantycki poinformował, że siły operacji o kryptonimie ?Sea Guardian? wesprą prowadzoną na wodach Morza Śródziemnego przez Unię Europejską operację o kryptonimie ?Sophia”.

Sojusz Północnoatlantycki (NATO) poinformował o podjęciu decyzji w sprawie wsparcia prowadzonej przez Unię Europejską operacji o kryptonimie ?Sophia?, której celem jest zwalczanie przemytu ludzi na Morzu Śródziemnym. Decyzja o wsparciu unijnej operacji zapadła podczas dwudniowego spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

– Wczoraj wieczorem sojusznicy zdecydowali, że nowa operacja NATO Sea Guardian wesprze operację UE Sophia. W ciągu dwóch tygodni okręty i samoloty NATO będą w centralnej części Morza Śródziemnego gotowe do udzielenia pomocy unijnej operacji Sophia, jeśli chodzi o obraz sytuacji i wsparcie logistyczne.

– powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Jak poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, Grecja oraz Turcja zadeklarowały, że do 7 listopada br. włączą w skład operacji ?Sea Guardian? swoje okręty wojenne, ponadto do operacji włączone zostaną samoloty patrolowe z Grecji, Turcji, Hiszpanii oraz Włoch. Stoltenberg poinformował także o podjęciu decyzji o rozpoczęciu szkoleń żołnierzy irackich sił zbrojnych w tym kraju (przyp. red. przypominamy, że do tej pory iraccy żołnierze odbywali szkolenia na terenie Jordanii).

NATO zdecydowało również o przedłużeniu operacji ?Sea Guardian? na Morzu Egejskim, pomimo sprzeciwu ze strony Turcji, która poinformował zgromadzonych w Brukseli ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, że operacja ?spełniła swoje zadanie i nie jest już dłużej potrzebna”. Jak podaje agencja prasowa Reuters, niepokój władz w Ankarze co do obecności okrętów wojennych NATO na Morzu Egejskim może mieć związek z turecko-greckimi sporami terytorialnymi w tym regionie.

/Fot. Wikimedia Commons.

/Fot. Wikimedia Commons.

Operacja o kryptonimie ?Sophia? to misja wojskowa Unii Europejskiej, której celem jest zwalczanie przemytu ludzi na Morzu Śródziemnym ? misja została zainicjowana decyzją Rady Unii Europejskiej podjętą w 2015 roku. Sojusz Północnoatlantycki prowadzi własną ?podobną? operację na wodach Morza Egejskiego ? Polskę w operacji ?Sea Guardian? reprezentowała fregata rakietowa ORP ?Generał Tadeusz Kościuszko? (273) (czytaj także: ORP ?Gen. T. Kościuszko? zlokalizowała łódź z uchodźcami na Morzu Egejskim).

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.