MIM-104 Patriot, należący do Królewskiej Armii Holandii. / Źródło: Ministerie van Defensie.

Natowskie baterie rakiet Patriot trafią na Litwę?

Jak twierdzi portal DELFI, dowództwo Litewskich Sił Zbrojnych prowadzi rozmowy z sojusznikami z NATO nt. możliwości rozmieszczenia na Litwie wielonarodowego batalionu, wyposażonego w baterie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe MIM-104 Patriot.

W dniu 20 października br., portal informacyjny DELFI doniósł, że gen. mjr Vitalijus Vaikšnoras z Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Litewskich Sił Zbrojnych (Lietuvos ginkluotosios paj?gos) prowadzi rozmowy z natowskimi sojusznikami na temat rozmieszczenia na Litwie wielonarodowego batalionu, wyposażonego w baterie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe MIM-104 Patriot:

Kwestia ta jest nadal przedmiotem dyskusji, ale braku porozumienia w tej chwili nie ma. Pierwsze jednostki sztabowe mogłyby pojawić się na Litwie w lutym-marcu 2017 roku, a w lipcu batalion obrony powietrznej osiągnąłby pełne zdolności operacyjne. ? powiedział gen. Vaikšnoras dla portalu.

Po decyzjach Sojuszu Północnoatlantyckiego z warszawskie Szczytu, który miał miejsce w dniach 8-9 lipca br., na Litwę trafi wielonarodowy batalion NATO w sile 1.000 żołnierzy, na czele którego staną Niemcy, a pozostały personel będą tworzyć żołnierze z Holandii, Belgii, Norwegii i Luksemburgu (czytaj także: Szczyt NATO: Jest decyzja ws. batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich).

W sierpniu br. agencja Reutera informowała, że w październiku br. niemieckie i holenderskie baterie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe MIM-104 Patriot zostaną przetestowane pod kątem interoperacyjności, dzięki której możliwe będzie ich przebazowanie do Polski lub krajów bałtyckich. Agencja powołała się na słowa gen. bryg. Michaela Gschoßmanna z dowództwa Luftwaffe (czytaj więcej: Niemiecko-holenderskie baterie Patriot trafią na wschodnią flankę NATO?).

Z kolei na początku października br. pojawiły się informacje o rozmieszczeniu przez Rosjan w obwodzie kaliningradzkim wyrzutni taktycznych rakiet balistycznych 9K720 Iskander-M, na co stanowczo zaprotestował szef litewskiego MSZ, Linas Linkevičius (czytaj więcej: Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim).

Na początku września br. podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2016 w Kielcach, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Polska zakupi dwie baterie systemu Patriot do 2019 roku wraz z zestawami pomostowymi, wyposażonymi w System Dowodzenia Walką (Integrated Battle Command System; IBCS), a po 2020 roku nabędzie kolejne sześć baterii wraz z radarem dookólnym do zwalczania celów w zakresie 360 stopni, a Raytheon Company otrzymał zgodę rządu amerykańskiego na zaoferowanie Polsce do tego systemu pocisków SkyCeptor, opracowanych wspólnie z Izraelem na bazie pocisku Stunner (czytaj więcej: MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce oraz: Macierewicz: Polska chce sfinalizować zakup Patriotów do końca roku).

Źródło: delfi.lt: Lietuvoje svarstoma dislokuoti ?Patriot? raketas
Czytaj także:

Szczyt NATO: Wstępna gotowość bojowa tarczy antyrakietowej Sojuszu

Holandia stawia na system Patriot

Belgia kupi baterie Patriot?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.