Mirage 2000EG w barwach Polemikí Aeroporía. /fot. U.S. Air Force

NATO’wskie myśliwce nad Czarnogórą

Sojusz Północnoatlantycki (NATO) poinformował, że już 5 czerwca 2018 roku, wydzielony komponent lotniczy z Grecji i Włoch rozpocznie patrolowanie przestrzeni powietrznej Czarnogóry – najnowszego 29. państwa członkowskiego wspólnoty.

Przypominamy, że Czarnogóra jest najnowszym członkiem NATO. Czarnogóra oficjalnie przystąpiła do NATO z dniem 5 czerwca 2017 roku stając się 29. krajem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego. /fot. nato.int.

Jak podkreśla komunikat prasowy opublikowany na oficjalnej stronie internetowej NATO, Czarnogóra będąca najnowszym członkiem wspólnoty dokłada wszelkich starań w kwestii wzmacniania bezpieczeństwa krajów członkowskich m.in. poprzez aktywny udział w misji szkoleniowej NATO w Afganistanie i wsparcie finansowe dla walczącej z terrorystami Afgańskiej Armii Narodowej (ANA).

Zgodnie z oświadczeniem misja zostanie powołana do życia z dniem 5 czerwca 2018 roku, zaledwie w rok po przyjęciu tego państwa w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego na oficjalną prośbę władz w Podgoricy. Ma być ona wyrazem sojuszniczej solidarności z Czarnogórą, która nie jest w stanie samodzielnie prowadzić tego typu operacji w związku z brakiem sił i środków.

Misja ochrony integralności suwerennej przestrzeni powietrznej nad Republiką Czarnogórą zostanie powierzona lotnictwu bojowemu Grecji (Polemikí Aeroporía) oraz Włoch (Aeronautica Militarie Italiana). Misja nie będzie wymagała przebazowania maszyn wielozadaniowych i personelu zabezpieczenia z Grecji i Włoch operacji na terytorium Republiki Czarnogóry jakoż maszyny te będą stacjonować w bazach macierzystych i odpowiednio reagować na zagrożenia dla bezpieczeństwa.

 

Czym jest NATO Air Policing?

Misja Baltic Air Policing/ Źródło: http://www.nato.int

Najsłynniejszą z nich jest bez wątpienia misja Baltic Air Policing, która polega na obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy oraz Estonii – i opiera się o rotacyjną obecność kontyngentów państw członkowskich NATO. Na zdjęciu: Misja Baltic Air Policing. /fot: http://www.nato.int

NATO Air Policing to misja ochrony integralności suwerennej przestrzeni powietrznej państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, prowadzona w czasie pokoju w ramach systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO. Podczas tego rodzaju misji wydzielone do zadań kontyngenty lotnicze państw wspólnoty pełnią okresowe dyżury bojowe nad państwami, które nie posiadają wystarczającej ochrony przestrzeni powietrznej. Obecnie na starym kontynencie prowadzonych jest kilka misji typu Air Policing.

Źródło: nato.int/

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.