Leopard 2A6. /Fot. U.S. Army | Visual Information Specialist Gertrud Zach23

Natowskie zawody czołgowe ?Strong Europe Tank Challenge 2017? [GALERIA ZDJĘĆ]

Dowództwo Połączonego Centrum Szkolenia 7. Armii Amerykańskiej (7th Army JMTC) opublikowało obszerną galerię zdjęć z niedawnych natowskich zawodów czołgowych Strong Europe Tank Challenge 2017. W tym roku Polacy z 34. Brygady Kawalerii Pancernej zajęli przedostatnie miejsce.

W dniach 7-12 maja br. w amerykańskim ośrodku szkoleniowym Grafenwöhr w Bawarii miały miejsce natowskie zawody czołgowe Strong Europe Tank Challenge. W rywalizacji brały udział załogi z 6 państw: Polski (Leopard 2A5), Niemiec (Leopard 2A6), Francji (AMX-56 Leclerc), Austrii (Leopard 2A4), Stanów Zjednoczonych (M1A2 SEPv2) oraz Ukrainy (T-64BM Bułat).

Zwycięzcą tegorocznej edycji natowskich zawodów Strong Europe Tank Challenge 2017 zostali Austriacy, którzy w zawodach startowali z czołgami Leopard 2A4. Drugie miejsce zajęli czołgiści z Niemiec wyposażeni w znacznie nowszą odmianę osławionych Leopardów (Leopard 2A6). Trzecie miejsce przypadło Amerykanom, którzy operowali na czołgach Abrams (M1A2 SEPv2). Czwarte zajęła Francja (AMX-56 Leclerc) – w tym roku reprezentanci Polski (Leopard 2A5), czyli czołgiści z 34. Brygady Kawalerii Pancernej zdobyli przedostatnie „piąte” miejsce. Ostatnie miejsce w zawodach zajęli czołgiści z Ukrainy (T-64BM Bułat).

Nasi czołgiści nie mieli szczęścia – niestety podczas jednej z konkurencji poważnej awarii uległ jeden z czołgów Leopard 2A5. Po przemieszeniu się z parku technicznego w rejon strzelnicy w jednym z czołgów posłuszeństwa odmówił system kierowania ogniem co sprawiło, że „pluton został postawiony przed faktem dokonanym” i był zmuszony do realizacji zadań przewidzianych pierwotnie dla czterech czołgów tylko trzema. Warto zaznaczyć, że w tej konkurencji do zdobycia było aż 500 punktów – załogi naszych czołgów, pomimo osłabienia spowodowanego wyłączeniem z akcji jednego pojazdu poradziły sobie w niej bardzo dobrze zdobywając aż 403 punkty.

Reprezentanci prawie wszystkich narodowych plutonów. /Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command (Flickr).

M1A2 SEPv2. /Fot. U.S. Army | Sarah Tate

/Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command (Flickr).

M1A2 SEPv2. /Fot. U.S. Army | Spc. Nathanael Mercado

Leopard 2A6. /Fot. U.S. Army | Visual Information Specialist Gertrud Zach 14

Leopard 2A6. /Fot. U.S. Army | Visual Information Specialist Gertrud Zach

Leopard 2A6. /Fot. U.S. Army | Spc. Nathanael Mercado

Leopard 2A4. /Fot. U.S. Army | Spc. Nathanael Mercado

Leopard 2A4. /Fot. Lacey Justinger via 7th Army Joint Multinational Training Command (Flickr).

Leopard 2A5. /Fot. U.S. Army | Staff Sgt. Kathleen V. Polanco

Leopard 2A5. /Fot. st. chor. Rafał Mniedło

Leopard 2A5. /Fot. U.S. Army | Spc. Javon Spence

/Fot. Markus Rauchenberger

Strong Europe Tank Challenge 2016

Przypominamy, że w ubiegłym roku w amerykańskim ośrodku szkoleniowym Grafenwöhr (Tower Barracks) w Bawarii miały miejsce pierwsze od 1991 roku natowskie zawody czołgowe (czytaj także: Natowskie zawody czołgowe ?Strong Europe Tank Challenge 2016? [GALERIA ZDJĘĆ]). Polskę reprezentował pluton liczący łącznie 16 żołnierzy z 34. Brygady Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego (34. BKPanc.) z Żagania (czytaj także: Polscy czołgiści rywalizują z kolegami z NATO w Niemczech [WIDEO]). Wówczas to reprezentujący Wojsko Polskie pluton czterech czołgów podstawowych Leopard 2A5 wywalczył sobie trzecie miejsce (czytaj także: Polacy na podium natowskich zawodów czołgowych Strong Europe Tank Challenge 2016) – nasi czołgiści ustąpili jedynie Niemcom (Leopard 2A6) i Duńczykom (Leopard 2A5).

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.