W dniu 28 sierpnia br. Royal Navy zaprezentowała wizualizację futurystycznej serii koncepcji okrętów podwodnych, naśladujących swoim wyglądem prawdziwe formy życia morskiego, które mogłyby zmienić formę wojny podwodnej w drugiej połowie XXI wieku.
W poniedziałek, 28 sierpnia br. Royal Navy zaprezentowała wizualizację futurystycznej serii koncepcji okrętów podwodnych, naśladujących swoim wyglądem prawdziwe formy życia morskiego, które mogłyby zmienić zasady wojny podwodnej w drugiej połowie XXI wieku. Razem z załogowym okrętem-matką, przypominającym płaszczkę, bezzałogowe aparaty podwodne podobne do węgorzy, byłyby wyposażone w sensory, które mogłoby rozpuścić się w wodzie, tak aby uniknąć wykrycia przez wrogie jednostki. Oprócz tego, jednostki podwodne przyszłości przenosiłyby torpedy, kształtem przypominające ryby, wystrzeliwane rojem w kierunku nieprzyjaciela.
Młodzi i najbardziej utalentowani inżynierowie i naukowcy w Wielkiej Brytanii opracowali projekty okrętów podwodnych przyszłości, w odpowiedzi na wyzwanie Royal Navy opracowania radykalnej wizji tego typu pojazdów, jakie mogłoby zostać opracowane w drugiej połowie wieku.
Fot. Royal Navy.
Brytyjska podsekretarz stanu ds. zamówień w dziedzinie obronności, Harriett Baldwin powiedziała, że te niezwykłe projekty pokazują wielką obietnicę dla naszych młodych inżynierów i naukowców oraz ogromne ambicje Marynarki Królewskiej. Dodała, że ten rodzaj innowacji leży w centrum uwagi zdolności obronnych Wielkiej Brytanii, przeznaczając 800 mln GBP środków na Fundusz Innowacji z rosnącego budżetu obronnego, który ma na celu wykorzystanie tego rodzaju futurystycznych idei.
Okręt-matka byłby zbudowany z bardzo wytrzymałych stopów i tworzyw sztucznych, z powierzchniami, które mogłyby zmieniać swój kształt. Napęd okrętu stanowiłby układ elektryczny, zasilany biopaliwem z alg morskich, przenoszący moc na tunele napędowe, podobne do wentylatora bezłopatkowego Dysona. Dzięki temu okręt mógłby osiągać maksymalną prędkość podwodną do 150 węzłów (prawie 280 km/h).
Okręt-matka mógłby w stanie przenosić bezzałogowe aparaty podwodne (unmanned underwater vehicle; UUV) w kształcie węgorzy, które otrzymałyby zasobniki, wyposażone w czujniki do różnego rodzaju misji. Zasobniki te mogłyby zagrozić wrogiej jednostce, powodując jej uszkodzenia lub rozpuszczać się w wodzie na żądanie po zakończeniu operacji lub w celu uniknięcia wykrycia. Projekt został nazwany Nautilus 100, na cześć setnej rocznicy wodowania pierwszego atomowego okrętu podwodnego, amerykańskiego USS Nautilus (SSN-571), które miało miejsce w dniu 21 stycznia 1954 roku, gdyż mniej więcej po 2050 roku nowe jednostki miałyby szansę wejść na wyposażenie Royal Navy.
Kmdr Peter Pipkin, oficer Royal Navy odpowiedzialny za systemy robotyczne, powiedział:
Z ponad 70-procentową powierzchnią planety pokrytą wodą, oceany pozostają jedną z największych tajemnic świata i niewykorzystanych zasobów. Przewiduje się, że za 50 lat konkurencja między państwami nasili się, aby żyć i pracować na morzu lub pod nim. Dlatego też mamy to na uwadze, iż Royal Navy patrzy na swoją przyszłość i jak najlepiej będzie chronić interesy Wielkiej Brytanii na całym świecie. Współczesna Królewska Marynarka Wojenna jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie sił na świecie, a to dlatego, że zawsze staraliśmy się myśleć inaczej i wymyślać trendy, które konfrontujemy z tradycyjnym myśleniem. Jeśli tylko 10 procent tych idei stanie się rzeczywistością, staniemy na czele przyszłych działań wojennych.
Kontradm. Tim Hodgson, dyrektor Submarine Capability w Ministerstwie Obrony, dodał:
Chcemy zachęcić naszych inżynierów w przyszłości do śmiałości, myślenia radykalnego i przełamywania granic, tak jak od czasów taktyki admirała Nelsona podczas Bitwy pod Trafalgar, po rewolucyjne drednoty Fishera, sukces Royal Navy zawsze opierał się na połączeniu technologii i ludzkich umiejętności. Szybkość światowych innowacji dopiero się zwiększy, więc aby Wielka Brytania była liderem w tym wyścigu, musi utrzymać dominację w dziedzinie umiejętności i technologii. Mam nadzieję, że ten projekt zainspiruje przyszłe pokolenia brytyjskich naukowców, aby śmiało realizować swoje ambicje, za które gratuluję już dziś.
Zespół ponad 20 młodych naukowców i inżynierów z UKNEST, organizacji non-profit, promującej naukę, inżynierię i technologię dla brytyjskich projektów morskich, odpowiedział na wyzwanie Royal Navy. 21-letnia Gemma Jefferies z Bristolu, asystentka z zespołu inżynierów L3 Marine Systems UK, która brała udział w projekcie, powiedziała, że wiele wizji było na tyle szalonych, że obecnie mogą być utożsamiane jedynie z science fiction.
W przeciwieństwie do współczesnych okrętów podwodnych, które pełnią różne role jednocześnie, Royal Navy uważa, że przyszłość należy do rodziny okrętów podwodnych o różnych kształtach i rozmiarach, zarówno załogowych, jak i bezzałogowych, każde spełniające inne zadania.
Źródło:
royalnavy.mod.uk: Royal Navy unveils radical future submarine concepts
Czytaj także:
Komercyjny dron bez przeszkód wylądował na najnowszym lotniskowcu
Próby najnowszego brytyjskiego lotniskowca z problemami
Brytyjski lotniskowiec nowej generacji wyszedł w morze [WIDEO]
Kontrakt na system Crowsnest ? ?uszy i oczy? brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth
Brytyjski dowódca chce amerykańskich Marines na lotniskowcu HMS ?Queen Elizabeth?
Wielomiliardowy kontrakt na fregaty nowej generacji dla Royal Navy
BAE Systems zbuduje nowe okręty patrolowe dla Royal Navy
Royal Navy ochrzciła strategiczny okręt podwodny nowej generacji