Źródło: Wikimedia Commons/domena publiczna

NBP wyemituje monety z wizerunkiem Generała Fieldorfa ?Nila?

23 lutego br. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 10 zł z wizerunkiem generała Augusta Emila Fieldorfa ?Nila?.

Moneta została wybita w nakładzie do 15 tysięcy sztuk. Wykonana jest stemplem lustrzanym. Ma średnicę 32 mm i  14,14 g. Na rewersie monety znajdują się wizerunki:  generała Augusta Emila Fieldorfa ?Nila?, orderu Virtuti Militari, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis: Zachowali się jak trzeba. Natomiast na awersie widać wizerunek orła godła państwowego na tle rozerwanych krat więziennych.

Monety te są częścią serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni.

Cena monety wynosi 130 zł.

Generał ?Nil? był dowódcą Kedywu i zastępcą Komendanta Głównego Armii Krajowej. W 1945 roku pod konspiracyjnym nazwiskiem (nierozpoznany) został aresztowany przez NKWD i zesłany na wschód. Po powrocie do kraju w 1947 roku nie włączył się w działalność konspiracyjną i postanowił ujawnić się przed władzami komunistycznymi, co jednak zakończyło się aresztowaniem i procesem. W 1952 został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku.

Generał postanawiając o ujawnieniu się przed komunistami wybrał inną drogę niż żołnierze wyklęci, ale jego losy były podobne ? więzienie, tortury i śmierć. Historię tę bardzo dobrze przedstawia film Generał Nil reż. Ryszarda Bugajskiego.

Źródło: nbp.pl, ipn.gov.pl