VC-25 Air Force One. / Wikimedia Commons (Air National Guard Photo by Master Sgt. Stacey Barkey/Released).

Nie będzie prac nad następcą Air Force One?

Prezydent-elekt USA, Donald Trump chce zaprzestania prac nad nowym prezydenckim samolotem Air Force One, uzasadniając to zbyt wygórowanymi kosztami.

W dniu 6 grudnia br. na swoim profilu na Twitterze przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych negatywnie ocenił trwające prace nad nowym prezydenckim samolotem Air Force One i zażądał anulowania budowy:

Boeing buduje nowiutkiego 747 Air Force One dla przyszłych prezydentów, ale koszty wymknęły się spod kontroli, przekraczają 4 miliardy dolarów. Odwołać zamówienie!

Wspomniana kwota miała dotyczyć dwóch maszyn prezydenckich, z kolei jak twierdzi agencja Associated Press, rząd amerykański złożył zamówienie u Boeing Company na dwa lub więcej niż dwa nowe samoloty prezydenckie, które miałyby wejść do służby w 2024 roku, co oznacza, że Trump musiałby wygrać drugą kadencję. Z kolei agencja Reutera powołując się na dokumenty budżetowe poinformowała, że program wymiany floty samolotów prezydenckich ma kosztować według planów 2,87 mld USD.

Boeing Company wydał oświadczenie, że otrzymał jak dotąd kontrakt o wartości 170 mln USD na ocenę możliwości budowy nowego samolotu:

Jesteśmy obecnie związania kontraktem o wartości 170 mln USD, który ma pomóc ocenić możliwości budowy tych złożonych maszyn wojskowych, które służą unikalnym wymaganiom prezydenta USA. Cieszymy się na współpracę z USAF w kolejnych fazach programu, pozwalającego dostarczyć nam najlepszy samolot prezydencki w najbardziej optymalnych kosztach dla podatnika.

Przypomnijmy, że koncern otrzymał od rządu USA kontrakt o wartości 25,8 mln USD na wstępne prace nad nowym Air Force One w dniu 29 stycznia br. Maszyna ma bazować na modelu 747-8 (czytaj więcej: Boeing zbuduje następcę Air Force One). Siły Powietrzne USA wykorzystują obecnie dwa samoloty VC-25, które są specjalnie skonfigurowanymi wersjami samolotu Boeing 747-200B i wielkimi krokami zbliżają się do końca planowanej 30-letniej służby.

Źródła:

kswo.com: 'Cancel It!’ Trump says new Air Force One cost ridiculous

yahoo.com: Boeing responds after Trump knocks contract for Air Force One jets

Czytaj także:

IU MON: Podpisano umowę na dostawę dwóch małych samolotów VIP

Amerykański Gulfstream zwycięzcą przetargu na małe samoloty VIP dla Polski

Inspektorat Uzbrojenia: Dwie oferty na mniejszy samolot dla VIP

Kolejne opóźnienia następcy JSTARS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.