RC-135U Combat Sent z Offutt Air Force Base (Nebraska). / Wikimedia Commons.

Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Bałtykiem

Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) poinformowało o niebezpiecznym i nieprofesjonalnym przechwyceniu samolotu zwiadowczego RC-135U przez rosyjski myśliwiec Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) nad Morzem Bałtyckim.

Rzecznik prasowy EUCOM (United States European Command), kpt. Danny Hernandez powiedział, że w dniu 14 kwietnia br. amerykański samolot rozpoznawczy Boeing RC-135U Combat Sent, wykonujący rutynowe zadania zwiadu radioelektronicznego nad międzynarodowymi wodami Morza Bałtyckiego został przechwycony przez rosyjski myśliwiec przewagi powietrznej Su-27 w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób.

Hernandez zapewnił, że amerykańska maszyna działała zgodnie z międzynarodowym prawem i w żaden sposób nie naruszyła rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Dodał, że niebezpieczne i nieprofesjonalne przechwycenia rodzą poważne zagrożenia i szkody dla wszystkich załóg biorących udział w locie.

Rzecznik EUCOM sprecyzował, że Su-27 przeprowadził narwane i agresywne manewry, zbliżając się z boku do RC-135U z dużą prędkością, a które stanowiły zagrożenie dla załogi amerykańskiego samolotu zwiadowczego.

Pod koniec stycznia br. do podobnego incydentu z maszynami tego samego typu doszło nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego (czytaj więcej: Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Morzem Czarnym). Do nieprofesjonalnych spotkań amerykańskich i rosyjskich maszyn wojskowych dochodziło w ostatnich latach nad Bałtykiem i Oceanem Spokojnym. Gen. Wiktor Bondariew, dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych Sił Zbrojnych FR mówił jakiś czas temu, że w 2013 roku zarejestrowano 22 loty RC-135, podczas gdy w 2014 roku było ich już 140.

Incydent nastąpił w dzień po niebezpiecznym przelocie rosyjskich bombowców Su-24 (w kodzie NATO: Fencer) nad amerykańskim niszczycielem rakietowym USS Donald Cook (DDG-75), który był w trakcie ćwiczeń z polskim śmigłowcem wielozadaniowym SH-2G Super Seasprite (czytaj więcej: Kolejny incydent z udziałem niszczyciela USS ?Donald Cook? i rosyjskich bombowców Su-24M).

Czytaj także:

Rosyjski samolot wywiadowczy w Syrii

Amerykański niszczyciel rakietowy w Gdyni [ZDJĘCIA]

Rosyjskie samoloty patrolowe zbliżyły się do amerykańskiego lotniskowca

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.