RC-135U Combat Sent z Offutt Air Force Base (Nebraska). / Wikimedia Commons.

Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Morzem Czarnym

Amerykański samolot zwiadowczy RC-135U został przechwycony nad Morzem Czarnym przez rosyjski myśliwiec Su-27. W czasie zdarzenia doszło do niebezpiecznego dla Amerykanów manewru.

Do incydentu doszło w dniu 25 stycznia br., lecz Pentagon poinformował o nim dopiero trzy dni później. Krążący nad wodami międzynarodowymi w odległości prawie 50 km (30 mil) od rosyjskiego wybrzeża, amerykański samolot rozpoznawczy Boeing RC-135U Combat Sent wykonywał rutynowe zadania zwiadu radioelektronicznego.

Wkrótce w pobliżu pojawił się rosyjski ciężki myśliwiec przewagi powietrznej Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) i zbliżył się na niebezpieczną odległość do Amerykanów. Odległość była tak niewielka, że podczas gwałtownego manewru odejścia gazy wylotowe silników rosyjskiej maszyny spowodowały zakłócenie sterowności RC-135U wywołując silne turbulencje.

Pentagon skomentował zachowanie Rosjan jako niebezpieczne i nieprofesjonalne oraz że eksperci wojskowi przyglądają się sprawie.

To nie pierwszy taki incydent pomiędzy amerykańskimi i rosyjskimi maszynami wojskowymi. Do nieprofesjonalnych spotkań dochodziło w ostatnich latach nad Bałtykiem i Oceanem Spokojnym. Z kolei gen. Wiktor Bondariew, dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych Sił Zbrojnych FR powiedział, że w 2013 roku zarejestrowano 22 loty RC-135, podczas gdy w 2014 roku było ich już 140.

Czytaj także:

Rosyjskie samoloty patrolowe zbliżyły się do amerykańskiego lotniskowca

Rosjanie przechwycili izraelskie myśliwce

Amerykanie przechwycili cztery rosyjskie bombowce strategiczne

Dwa rosyjskie bombowce wtargnęły w amerykańską przestrzeń powietrzną

Brytyjczycy przechwycili dwa rosyjskie bombowce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.