USNS LCPL Roy M. Wheat (T-AK 3016) w czasie rozładunku amunicji dla US Army i USAF w porcie niemieckim Nordenham w dniu 29 października 2016 r. / fot. US Army (Sgt. 1st Class Jacob McDonald).

Niemcy: Największy transport amerykańskiej amunicji do Europy od 20 lat

Na pokładzie okrętu zaopatrzeniowego USNS LCPL Roy M. Wheat (T-AK 3016), który wszedł do niemieckiego portu w Nordenham, dostarczono największy jednorazowy transport amunicji dla US Army i USAF w Europie w ciągu ostatnich 20 lat.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W dniu 29 października br. do portu w Nordenham (Dolna Saksonia) wszedł amerykański okręt zaopatrzeniowy USNS LCPL Roy M. Wheat (T-AK 3016), na pokładzie którego znalazł się największy od 20 lat jednorazowy transport amunicji dla US Army i USAF w Europie:

Ten transport jest specjalny, gdyż na pokładzie okrętu znajduje się ponad 620 kontenerów. Nadal będziemy budować naszą obecność w Europie. To pomoże uspokoić naszych sojuszników, jak i zapewnić gotowość do obrony ich w razie potrzeby. ? powiedział ppłk Brad Culligan, dowódca 838. Batalionu Transportowego (838th Transportation Battalion), podlegającego Dowództwu Mobilizacji i Rozmieszczeń (Military Surface Deployment and Distribution Command; SDDC).

Kontenery z amunicją zostały przeładowane do pociągów towarowych i przetransportowane do największego amerykańskiego składu broni w Europie, mieszczącego się w Miesau (Nadrenia-Palatynat) do przechowania i dalszej redystrybucji dla jednostek US Army i USAF.

Dowódca US Army Europe (USAREUR), gen. broni Frederic Benjamin Hodges dodał, że tak duży jednorazowy transport to także kwestia odstraszania:

Moglibyśmy mieć tu nawet 1.000 czołgów, ale jeśli nie mielibyśmy do nich amunicji, nie miałoby żadnego skutku odstraszającego. To kolejny przykład zaangażowania Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa i stabilności w Europie.

Generał podkreślił, że tak szybki i sprawny transport z portu Nordenham do składu w Miesau nie byłby możliwy bez zaangażowania Bundeswehry, jej kontraktorów oraz cywilnego wsparcia, co jest wkładem tego państwa w amerykańskie odstraszanie w Europie.

Transport przybył na pokładzie okrętu zaopatrzeniowego USNS LCPL Roy M. Wheat (T-AK 3016), podlegającego Dowództwu Logistyki US Navy (Military Sealift Command; MSC). Amunicja posłuży US Army i USAF do dalszego przeprowadzania ćwiczeń z sojusznikami lub zostanie użyta w razie potencjalnej misji.

USNS LCPL Roy M. Wheat (T-AK 3016) w czasie rozładunku amunicja dla US Army i USAF w porcie niemieckim Nordenham w dniu 29 października 2016 r. / fot. US Army (Sgt. 1st Class Jacob McDonald).

USNS LCPL Roy M. Wheat (T-AK 3016) w czasie rozładunku amunicji dla US Army i USAF w porcie niemieckim Nordenham w dniu 29 października 2016 r. / fot. US Army (Sgt. 1st Class Jacob McDonald).

Źródło: army.mil: Biggest ammo shipment in 20 years arrives in Germany

Czytaj także:

MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce

Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie

Równoczesne ćwiczenia NATO i Rosji na Bałkanach

US Army odebrała pierwszego Dragoona [WIDEO]

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Niemcy zapowiedzieli zwiększenie liczebności Bundeswehry

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.