Niemcy. „Opowieści niepoprawne politycznie. Część III”-recenzja

Bardzo trudnym zadaniem zarówno dla autora jak i wydawniczej redakcji jest utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego literackiej serii na jednolitym, wysokim poziomie. Sprostanie niebagatelnym wymaganiom czytelników, oczkujących niezmiennie zarówno zaprezentowania nigdzie indziej nie publikowanych, oryginalnych treści a jednocześnie wciągającej, atrakcyjnej formy, jest na współczesnym rynku priorytetem. Przed właśnie takim zadaniem stanął Piotr Zychowicz i Wydawnictwo Rebis publikując trzecią część jego zbioru publicystyki oraz wywiadów ?Niemcy?.

Ponadto nieuchronnie wisi nad każdą kolejną wydawaną książką poświęconą III Rzeszy, Hitlerowi, Niemcom czy jak kto woli mitycznym nazistom, widmo bezwzględnie prostego pytania- po co? W jakim celu mam sięgnąć po raz nie wiadomo już który, po pracę poruszającą temat o którym powiedziano i napisano już absolutnie wszystko i nic nowego pokazać tu nie można. Zaś sensacyjne odkrycia, którymi zachwalają je wydawcy od razu trącą brukowcem. Nic jednak bardziej mylnego. Porzucenie badań i nieustannego wgłębiania się oraz coraz to nowych prób odświeżenia powszechnie przyjętych poglądów, ma prawie zawsze niedobre skutki. Zwłaszcza w kwestiach wciąż tak bardzo newralgicznych jak wojenna martyrologia oraz odpowiedzialność sprawców.

Oddając w ręce, nie małej już przecież, grupy swoich odbiorców kolejnego tomu wcześniej publikowanych w mediach tekstów, mógł sam Zychowicz narazić się na zarzut własnej odtwórczości czy pisarskiego lenistwa. Tymczasem potencjalne to zagadnienie, rozwiązuje się jakby automatycznie. Jest tak ponieważ autorowi po raz kolejny udało się wykreować swoistą konstrukcję, stanowiącą nową, bardzo spójną pod kątem zarówno rzeczowym jak i estetycznym całość. Każdy z zamieszczonych artykułów stanowi jednocześnie integralną część ogółu, składając się na pewien klucz myślowy służący autorowi do wyartykułowania własnego publicystycznego przekazu, jak również pełni rolę kanału informacyjnego dla poruszanego tylko w nim tematu. Co przy przystępnym języku, próbach ukazania znanych problemów w nowym świetle oraz harmonijnym układzie wątków, może być dla każdego naprawdę zachęcające.

Kolejnym atutem tej pracy musi być bez wątpienia cała, bogata gama rozmówców z jakimi na przestrzeni lat Piotr Zychowicz rozmawiał. Podtytuł tego dzieła głosi, że są to opowieści niepoprawne politycznie. Nie jest to jak się okazuje hasło bez pokrycia i nie chodzi tu wcale o takie czy inne poglądy autora na sprawy z przeszłości, z którymi możemy się zgadzać lub też nie. Już sam dobór interlokutorów, zestaw poruszanej problematyki czy profil zadawanych pytań, zadowoli tych wszystkich, którzy ciągle nie mogli odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, związane z tym tematem. Ww. pochodzą z różnych krajów i środowisk, posiadają przeróżne doświadczenia badawcze oraz wrażliwości i prezentują nieraz diametralnie odmienne poglądy na zdawałoby się już utarte kwestie. Siłą rzeczy musi to ubogacać całokształt tego tomu opowieści.

?Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie. Część 3? mogą się stać bez wątpienia lekturą dla tzw. szerokiego odbiorcy. I to pod kilkoma fundamentalnymi dla niego kryteriami. Po pierwsze klarowna i zrozumiała treść. Po drugie próba uwypuklenia i uszczegółowienia niezwykle istotnych zagadnień związanych z problematyką niemiecką, ujmowaną pod kątem politycznym, społecznym czy kulturowym na tle dziejowej zawieruchy. I wreszcie po trzecie przegląd stanowisk na te kwestie u całego zestawu badaczy i specjalistów. Jest to mieszanka tworząca książkę, po którą sięgnąć warto.


Autor: Piotr Zychowicz

Tytuł: ?Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. III?

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 2017

ISBN:  978-83-8062-238-8

Liczba stron: 480

> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <