Żołnierze Bundeswehry w czasie ćwiczeń. / fot. Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Niemiecki kontrwywiad wykrył 20 dżihadystów w wojsku

Niemiecki Urząd Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) zdemaskował 20 islamistów w szeregach Bundeswehry, a 60 innych podejrzanych zostało poddanych śledztwu. Minister Obrony RFN zapowiedziała zaostrzenie kontroli kandydatów do wojska.

W sobotę, 5 listopada br. media należące do grupy Funke poinformowały, że Urząd Kontrwywiadu Wojskowego (Militärischer Abschirmdienst; MAD) zdemaskował 20 islamistów w szeregach Bundeswehry, a 60 innych podejrzanych zostało poddanych śledztwu, mającym wyjaśnić ich ewentualne związki z radykalnym islamem. Minister Obrony Narodowej Ursula von der Leyen zapowiedziała zaostrzenie kontroli kandydatów do wojska.

Rzecznik MAD powiedział dla Funke, że oficerowie rekrutujący składają meldunki o rekrutach, którzy chcą odbyć tylko kilkumiesięczną służbę, przede wszystkim w zakresie intensywnego szkolenia z zakresu obsługi broni i innego wyposażenia. W dniu 1 lipca 2011 roku zniesiono nabór do Bundeswehry na zasadzie obowiązkowego poboru i przyjmowani są tylko ochotnicy (czytaj także: Niemcy zapowiedzieli zwiększenie liczebności Bundeswehry).

Według kontrwywiadu, dżihadyści są zainteresowani służbą wojskową, gdzie zdobędą umiejętności posługiwania się bronią palną. Niemiecki MON wyszedł z propozycją, by od lipca 2017 roku każdego kandydata do służby wojskowej w szeregach Bundeswehry dokładnie sprawdzić pod kątem ewentualnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Bundestag ma rozpatrzyć tę propozycję w przyszłym tygodniu.

W lipcu 2014 roku Państwo Islamskie (ISIS) wzywało poprzez media społecznościowe swoich sympatyków do wstępowania w szeregi sił zbrojnych, gdzie uzyskaliby podstawowe szkolenie wojskowe.

Z kolei w zeszłym tygodniu, niemiecka policja aresztowała w Berlinie Syryjczyka, podejrzanego o członkostwo w organizacji terrorystycznej, a inny, syryjski uchodźca został aresztowany w październiku br. pod zarzutem zaplanowania dużego zamachu terrorystycznego, po tym jak policja wykryła pokaźne ilości materiałów wybuchowych w jego mieszkaniu. Niemieckie służby utrzymują podwyższony alert antyterrorystyczny po dwóch atakach w tym kraju latem br., związanych z islamskim terrorem (czytaj także: Udaremniono zamach terrorystyczny w Niemczech).

Źródła:

ca.reuters.com: German military investigates 60 potential Islamists in Bundeswehr

news.sky.com: Germany fears Islamic State is trying to infiltrate its army

Czytaj także:

Niemcy wyszkolą libijskie wojsko?

Terroryzm ? zmienność, nieprzewidywalność i zaskoczenie

Terroryzm w świetle teorii zderzenia cywilizacji

Teoretyczne aspekty zjawiska terroryzmu ? geneza pojęcia

System hawala i finansowanie terroryzmu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.