MIM-104 Patriot, należący do Królewskiej Armii Holandii. / Źródło: Ministerie van Defensie.

Niemiecko-holenderskie baterie Patriot trafią na wschodnią flankę NATO?

Agencja Reutera, powołując się na gen. bryg. Michaela Gschoßmanna z dowództwa Luftwaffe, poinformowała, że w październiku br. niemieckie i holenderskie baterie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe MIM-104 Patriot zostaną przetestowane pod kątem interoperacyjności, dzięki której możliwe będzie ich przebazowanie do Polski lub krajów bałtyckich.

W dniu 8 sierpnia br. agencja Reutera opublikowała rozmowę z niemieckim gen. bryg. Michaelem Gschoßmannem z dowództwa Luftwaffe (Luftwaffentruppenkommando), który odpowiada za jednostki obrony przeciwlotniczej. Padło w niej stwierdzenie, że w październiku br. na greckiej wyspie Kreta, niemieckie i holenderskie baterie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe MIM-104 Patriot zostaną przetestowane pod kątem interoperacyjności, dzięki której możliwe będzie ich przebazowanie do Polski lub krajów bałtyckich w ramach wzmocnienia tzw. flanki wschodniej NATO:

Październikowe testy będą oznaczały wprowadzenie w życie nowej wspólnej koncepcji operacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, rozwiniętej przez Niemcy i Holandię w ostatnim roku; pierwszej tego rodzaju w Europie.

W testach weźmie udział niemiecki i holenderski sprzęt wojskowy z obsługą techniczną (odpowiednio po 300 i 100 żołnierzy), przy wsparciu Amerykanów (10 żołnierzy oraz niszczyciel rakietowy wyposażony w AEGIS Ballistic Missile Defense System). W planach jest wystrzelenie ponad 40 rakiet przechwytujących. Po uznaniu prób za udane, Dwunarodowe Siły Zadaniowe ds. Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Niemiec i Holandii będą gotowe do przyszłych misji Sojuszu.

W związku z powyższym oraz faktem, że Litwa, Łotwa i Estonia pozytywnie przyjęły czasowe rozmieszczenie amerykańskich baterii u siebie latem br., niemiecki generał zaproponował:

Moglibyśmy zaoferować jeszcze więcej gwarancji i wysłać sygnał polityczny, jeśli wzięlibyśmy mieszane siły zadaniowe z niemieckimi, holenderskimi i amerykańskimi systemami Patriot – o czysto obronnym charakterze – i rozmieścili je gdzieś w Polsce lub krajach bałtyckich.

Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8x8 / Źródło: Wikimedia Commons.

Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8×8 / Źródło: Wikimedia Commons.

Również rzecznik holenderskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, Jeroen de Vries powiedział, że oba kraje rozpatrują zintegrowanie swoich systemów obronnych Patriot:

Grupa zadaniowa może zostać rozmieszczona w ramach NATO jako zdolność do obrony terytorium Sojuszu.

Przypomnijmy, że na początku listopada ub. r. Holandia postanowiła pozostawić i zmodernizować istniejące baterie obrony przeciwlotniczej MIM-104 Patriot, niż zakupić jeszcze niewdrożony i nieprzetestowany system MEADS (czytaj więcej: Holandia stawia na system Patriot), a w latach 2013-16 baterie niemieckie i holenderskie oddzielnie stacjonowały w Turcji w ramach natowskiej operacji Active Fence (czytaj także: Niemcy i Amerykanie wycofają baterie Patriot z Turcji oraz: Hiszpania utrzyma baterie Patriot w Turcji).

Pod koniec lipca br. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz ogłosił, że Polska zamierza sfinalizować zakup systemu Patriot w ramach programu ?Wisła? do końca bieżącego roku (czytaj więcej: Macierewicz: Polska chce sfinalizować zakup Patriotów do końca roku).

Czytaj także:

Zestawy Patriot trafią do Wojska Polskiego?

Baterie Patriot dla Polski w 2 lata?

Amerykański Patriot na ćwiczeniach w Polsce

Belgia kupi baterie Patriot?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.