Fot. screen YouTube.

Niesamowite ujęcia Gripena [WIDEO]

Dzięki wysiłkom szwedzkiego koncernu Saab Defence and Security oraz firmie Blue Sky Aerial, zajmującej się produkcją filmów oraz efektów specjalnych, powstało niezwykłe nagranie wideo z myśliwcem JAS-39 Gripen w roli głównej.

W czasie zdjęć JAS-39 Gripen poruszał się z prędkością nawet 550 km/h. Za zdjęcia odpowiadał sam Peter Degerfeldt, współwłaściciel Blue Sky Aerial, były pilot i uznany reżyser nominowany do Oscara filmów IMAX, krótkometrażowych, dokumentalnych i reklam.

Zdjęcia nakręcono za pomocą kamery cyfrowej RED Dragon 6K z obiektywem Canon 30-300mm (wartym 40 tys. USD), umieszczonej na stabilizowanej 5-osiowo żyroskopowej stacji Gyro-Stabilized Systems (GSS) C520, zainstalowanej na samolocie Saab 105 (SK60), która zapewniła obraz najwyższej jakości.

Gyro-Stabilized Systems (GSS) C520 - taką kamerą wykonano zdjęcia do filmu. / fot. gyrostabilizedsystems.com

Stacja GSS C520. / fot. gyrostabilizedsystems.com

Czytaj także:

Modernizacja czeskich Gripenów

JAS-39F Gripen EW szwedzkim samolotem walki radioelektronicznej?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.