USS Zumwalt (DDG-1000) wychodzący z portu stoczni General Dynamics Bath Iron Works (BIW) w Bath (Maine). / fot. US Navy.

Niszczyciel nowej generacji USS ?Zumwalt? (DDG-1000) w US Navy

Naval Sea Systems Command (NAVSEA) poinformowało, że niszczyciel nowej generacji USS Zumwalt (DDG-1000) został przejęty od General Dynamics Bath Iron Works (BIW) przez amerykańską Marynarkę Wojenną (US Navy).

Z dniem 20 maja br. oficjalnie przeszła na wyposażenie US Navy wiodąca jednostka swojej klasy, niszczyciel rakietowy nowej generacji USS Zumwalt (DDG-1000). Wiceadm. Jim Downey, odpowiedzialny w NAVSEA za wdrożenie niszczycieli typu Zumwalt do US Navy w czasie odbioru symbolicznych kluczy do okrętu i przekazania ich dowódcy USS Zumwalt (DDG-1000), kpt. Jamesowi A. Kirkowi, powiedział, że:

Dzisiejszy dzień stanowi znaczące osiągnięcie nie tylko dla zespołu budowniczych i członków programu DDG-1000, ale dla całej Marynarki Wojennej. Ten imponujący okręt wojenny łączy nie tylko nowy design, ale także zaawansowane technologie, które będą prowadzić US Navy do następnej generacji możliwości. Załoga okrętu przeszła staranne przeszkolenie czekając na dzisiejszy dzień. Te 143 z najlepszych mężczyzn i kobiet naszego narodu, którzy będą honorować Admirała Zumwalta z ich poświęceniem dla doprowadzenia okrętu do służby.

Teraz, już pod egidą US Navy, okręt przejdzie ostateczne testy odbiorcze, obejmujące systemy uzbrojenia i na jesień br. zostanie przyjęty do służby operacyjnej. Ogłoszono również, że portem macierzystym okrętu zostanie najnowocześniejsza baza morska US Navy, czyli San Diego (Kalifornia) i zostanie przekazany tam z końcem br.

Niszczyciele rakietowe typu Zumwalt, pierwotnie zamówione w liczbie 32 jednostek, wejdą do służby w US Navy w trzech egzemplarzach: USS Zumwalt (DDG-1000), USS Michael Monsoor (DDG-1001) i USS Lyndon B. Johnson (DDG-1002). Na ostatnim z nim zaplanowano testy działa elektromagnetycznego dużego kalibru General Atomic Blitzer Railgun (nad podobnym pracują też Japończycy: Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne).

USS Zumwalt (DDG-1000) w czasie ostatnich prób odbiorczych na Oceanie Atlantyckim. / fot. US Navy.

USS Zumwalt (DDG-1000) w czasie prób odbiorczych na Oceanie Atlantyckim. / fot. US Navy.

Czytaj także:

Na pokładzie amerykańskiego niszczyciela nowej generacji [ZDJĘCIA]

Niszczyciele rakietowe nowej generacji trafią do Japonii

Amerykański niszczyciel nowej generacji wyszedł w morze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.