USS Cole (DDG-67) /Fot. public.navy.mil

Niszczyciel rakietowy USS Cole powraca do Jemenu

W związku z niedawnym atakiem na saudyjską fregatę rakietową, władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o wysłaniu do Zatoki Adeńskiej, w rejon cieśniny Bab el-Mandeb niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke, USS Cole (DDG-67). Jednostka będzie bronić wolności żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego.

Niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Cole (DDG-67) został wysłany do Zatoki Adeńskiej, w rejon cieśniny Bab el-Mandeb. Decyzja o rozmieszczeniu okrętu wojennego amerykańskiej marynarki wojennej w tym rejonie została podjęta w następstwie samobójczego ataku na saudyjską fregatę rakietową typu Al Madinah, do którego doszło w poniedziałek, w dniu 30 stycznia br. u wybrzeży Jemenu (czytaj także: Atak rebeliantów Huti na saudyjską fregatę rakietową [WIDEO]).

Wysłanie tej jednostki do Zatoki Adeńskiej bez wątpienia jest kontynuacją obecności amerykańskiej marynarki wojennej w regionie. Warto zauważy, że w związku z położeniem, jednostka będzie mogła także zapewne wspierać w razie potrzeby działania amerykańskich komandosów prowadzących działania na terenie Jemenu (czytaj także: Atak amerykańskich śmigłowców i dronów na cele w Jemenie).

Według amerykańskich mediów powołujących się na źródła w Pentagonie okręt będzie miał za zadanie przede wszystkim prowadzić patrole morskie oraz eskortować inne jednostki zapewniając tym samym wolność żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego.

Niebezpieczne wody

Jemen, Zatoka Adeńska i cieśn. Bab al-Mandab. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Jemen, Zatoka Adeńska i cieśn. Bab al-Mandab. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Warto zaznaczyć, że atak na saudyjską fregatę rakietową typu Al Madinah, nie jest jedynym tego rodzaju zdarzeniem w ostatnim czasie. Pierwszy atak z użyciem uzbrojenia przeciwokrętowego przez bojówkarzy Huti miał miejsce w dniu 1 października ubiegłego roku, gdy w rejonie cieśniny Bab al-Mandab trafiony został na katamaran transportowy HSV-2 Swift Marynarki Wojennej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Później, tj. w dniach 9, 12 i 15 października ubiegłego roku, rebelianci Huti dokonali trzykrotnej [nieudanej] próby zatopienia amerykańskiego okrętu wojennego USS Mason (DDG-87), niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke. W odpowiedzi na ataki, inny niszczyciel US Navy, znajdujący się w rejonie przeprowadził akcję odwetową, niszcząc za pomocą pocisków samosterujących BGM-109 Tomahawk stacje radiolokacyjne, należące do rebeliantów Huti w rejonie jemeńskiego portu Ras Isa, na północ od miejscowości Mokka i w pobliżu Al Khoka.

(czytaj także: Amerykański okręt wojenny ostrzelany z Jemenu, Kolejny atak na amerykański niszczyciel i odpowiedź US Navy [WIDEO] oraz: Kolejny atak na amerykański niszczyciel rakietowy USS Mason)

Atak na USS Cole (DDG-67) 

/Fot. US Navy.

/Fot. US Navy.

Przypominamy, że to nie pierwsza wizyta niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke, USS Cole (DDG-67) w Zatoce Adeńskiej. Jeszcze przed zmasowanym atakiem terrorystycznym na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku tj. w październiku 2000 roku, znajdujący się wówczas pod dowództwem kmdr Kirka Lippolda USS Cole (DDG-67) przebywał z wizytą w porcie morskim Aden (w Jemenie) – w czasie tankowania jednostka US Navy została zaatakowana. W burtę niszczyciela wbiła się mała jednostka pływająca wyładowana materiałami wybuchowymi ? na jej pokładzie znajdowało się także dwóch zamachowców samobójców. W wyniku ataku śmierć poniosło 17 amerykanów a 39 zostało rannych-był to najkrwawszy atak na okręt wojenny US Navy od 1987 roku. Zdarzenie to skutkowało m.in. zmianą ówcześnie panujących zasad walki (ang. rules of engagement; roe). Odpowiedzialność za atak na USS Cole (DDG-67) wzięła na siebie Al-Ka?ida.

USS Cole (DDG-67) – dane techniczne:

220px-Coat_of_Arms_USS_Cole_DDG-67

Amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke z serii Flight I ? jednostka jest częścią systemu AEGIS. Stępkę pod okręt położono 28 lutego 1994 roku w stoczni Ingalls Shipbuilding ? jednostkę zwodowano 10 lutego 1995 roku, przyjęcie do służby nastąpiło w dniu 8 czerwca 1996 roku. Jednostkę nazwano na cześć sierżanta piechoty morskiej, Darrella Cole?a, który poległ podczas bitwy o Iwo Jimę w 1945 roku.

Przeznaczeniem USS Cole jest uzupełnianie cięższych jednostek US Navy, takich jak krążowniki rakietowe typu Ticonderoga w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej lotniskowcowych grup bojowych. Na uzbrojenie artyleryjskie jednostki składają się jedna armaty 127 mm /54 oraz dwa wielolufowe artyleryjskie systemy obrony bezpośredniej (CIWS) Vulcan Phalanx kalibru 20 mm.

Uzbrojenie przeciw podwodne okrętu stanowią torpedy lekkie Mk.46 i Mk.50, ochronę przed zagrożeniem ze strony wrogich statków powietrznych i rakiet stanowi 90 rakiet rakietowych pocisków przeciwlotniczych średniego zasięgu Standard Missile 2 Block IIIA lub IIIB. Cele atakowane są z wykorzystaniem pocisków samosterujących klasy woda-ziemia RGM-109 Tomahawk (TLAM-C/D) i rakietotorped ZOP VL-ASROC oraz przeciwokrętowe pociski manewrujące RGM-84 Harpoon.

Źródło: Reuters Fox News | USNI | CBS News

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.