Fot. Twitter via @Dannymakkisyria.

Nocny nalot Izraela na Damaszek [WIDEO]

W nocy z 12 na 13 stycznia br. Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły nalot na syryjską bazę lotniczą Al-Mazza, leżącą w zachodniej części Damaszku. Napad powietrzny nastąpił w kilka godzin po samobójczym zamachu terrorystycznym we wschodniej części syryjskiej stolicy.

W nocy z czwartku na piątek, 12-13 stycznia br. o godz. 0:25 czasu lokalnego (GMT+2) lotnictwo bojowe Sił Powietrznych Izraela (Hejl HaAvir) dokonało nalotu na bazę lotniczą Al-Mazza, leżącą w dzielnicy o tej samej nazwie w Damaszku. Według władz syryjskich, nikt nie zginął w wyniku uderzenia ośmiu pocisków powietrze-ziemia klasy standoff w magazyny amunicji na terenie największej bazy wojskowej w stolicy, jednak media irańskie twierdzą, że śmierć mogło ponieść kilku wojskowych. Na miejscu zdarzenia pojawiło się wiele wozów strażackich i karetek pogotowia, a potężne eksplozje było słychać w całym mieście.

Baza lotnicza Al-Mazza (na brązowo), Damaszek, Syria. / Wikimedia Commons (CC BY 3.0).

Baza lotnicza Al-Mazza (na brązowo), Damaszek, Syria. / Wikimedia Commons (CC BY 3.0).

Z kolei media syryjskie twierdzą, że w ataku lotniczym brały udział najnowsze samoloty, będące na wyposażeniu Hejl HaAvir, czyli myśliwce 5. generacji F-35I Adir, co oznaczałoby światowy debiut bojowy nowego samolotu wielozadaniowego, wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych. Scenariusz taki jest jednak mało prawdopodobny, gdyż dwa pierwsze myśliwce przyleciały do Izraela w dniu 12 grudnia ub. r. i osiągnięcie przez nie pełnych zdolności bojowych w tak krótkim czasie jest praktycznie niemożliwe (czytaj także: F-35I przyleciały do Izraela [FOTO+WIDEO]). Najbardziej prawdopodobnych scenariuszem było użycie myśliwców wielozadaniowych F-16I Sufa, F-16C/D Barak-2020 lub F-15I Ra?am.

Fot. Twitter via @Dannymakkisyria.

Fot. Twitter via @Dannymakkisyria.

Dowództwo Syryjskiej Armii Arabskej (SAA) wydało oświadczenie, oskarżające Izrael o przeprowadzenie nikczemnego nalotu i ostrzegające to państwo przed reperkusjami. Władze w Tel Awiw ? jak zwykle ? nie potwierdziły, ani nie zaprzeczyły, że przeprowadziły atak, natomiast media tego kraju poinformowały, że samoloty bojowe wystrzeliły pociski z okolic Jez. Galilejskiego (Tyberiadzkiego) w północnym Izraelu. Podkreśliły również, że na zaatakowanym lotnisku wojskowym stacjonują jednostki, oprócz personelu latającego Syryjskich Arabskich Sił Obrony Powietrznej (SyAAF), także elitarnej prezydenckiej Gwardii Republikańskiej, a w zaatakowanych magazynach znajdowała się broń i amunicja Hezbollahu. Warto zauważyć, że baza lotnicza Al-Mazza leży zaledwie 5 kilometrów od pałacu prezydenckiego Baszszara al-Asada.

WIDEO

Izrael już kilkanaście przeprowadzał naloty powietrzne bądź ataki rakietowe na terytorium Syrii, najczęściej w odpowiedzi na akcje zbrojne ze strony sił al-Asada, od początku wojny domowej w tym kraju. Ostatni nalot miał miejsce w dniu 30 listopada ub. r., również w rejonie syryjskiej stolicy.

Najnowszy izraelski atak lotniczy nastąpił w zaledwie dwie godziny po samobójczym zamachu terrorystycznym, przeprowadzonym w dzielnicy Kafr Susa, leżącej na południowy zachód od centrum syryjskiej stolicy. Terrorysta wysadził się w powietrze w klubie oficerskim SAA, w wyniku czego zginęło co najmniej 7 wojskowych, a wielu zostało rannych i jest w stanie krytycznym.

Źródła:

almasdarnews.com: Israeli warplanes attack Syrian Army in Damascus

haaretz.com: Syrian Army Accuses Israel of Attacking Strategic Military Airport Near Damascus

english.alarabiya.net: Suicide attack rocks Syria?s capital

Czytaj także:

Izraelskie myśliwce i systemy obrony przeciwlotniczej na sprzedaż

F-16A/B ?Netz? wycofane ze służby w IAF

Pierwsze starcie ISIS i Sił Obronnych Izraela na Wzgórzach Golan

Siły pokojowe ONZ powracają na syryjską stronę Wzgórz Golan

Izrael kupuje kolejne myśliwce F-35I Adir

Katastrofa izraelskiego F-16I Sufa

Dziesięć F-15D Eagle przekazanych Izraelowi

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.