Fot. Orbital ATK.

Northrop Grumman przejmuje prywatną korporację Orbital ATK

W dniu 18 września br. amerykański gigant zbrojeniowy Northrop Grumman poinformował o nabyciu prywatnej korporacji aerokosmicznej Orbital ATK za kwotę 9,2 mld USD, w tym przejęciu 1,4 mld USD jej długów. Transakcja ma zakończyć się w pierwszej połowie 2018 roku.

W poniedziałek, 18 września br. amerykański gigant zbrojeniowy Northrop Grumman poinformował o zawarciu ostatecznego porozumienia ws. nabycia prywatnej korporacji aerokosmicznej Orbital ATK za kwotę 9,2 mld USD, tj. za kwotę około 7,8 mld USD oraz przejęciu 1,4 mld USD jej długów. W zamian wartość akcji dotychczasowych udziałowców Orbital ATK została ustalona w wysokości 134,5 USD. Umowa została zatwierdzona jednomyślnie przez zarządy obu spółek, a transakcja ma zakończyć się w pierwszej połowie 2018 roku.

Dyrektor generalny Northrop Grumman, Wes Bush, powiedział:

Przejęcie Orbital ATK jest ekscytującym, strategicznym krokiem, gdyż ciągle inwestujemy na rzecz zyskownego wzrostu. Dzięki naszej kombinacji klienci będą korzystać z rozszerzonych możliwości, przyspieszonej innowacji i większej konkurencyjności w krytycznych domenach bezpieczeństwa narodowego. Nasze komplementarne portfolio i kultury zorientowane na technologie przyniosą znaczne korzyści dzięki synergii przychodów związanych z nowymi możliwościami, oszczędnościami, synergiami operacyjnymi i zwiększonym wzrostem. Z przyjemnością witamy utalentowanych pracowników firmy Orbital ATK w Northrop Grumman i wierzymy, że nasze połączone siły będą korzystne dla naszych klientów i akcjonariuszy.

Z kolei prezes i dyrektor generalny Orbital ATK, David Thompson, stwierdził:

Z przyjemnością informujemy o porozumieniu z korporacją Northrop Grumman. To odzwierciedla ogromną wartość Orbital ATK wygenerowaną dla naszych klientów, akcjonariuszy i pracowników. Unikalne dostosowanie do kultury i misji oferowane przez tę transakcję umożliwi nam utrzymanie silnych wyników operacyjnych w istniejących programach, podczas gdy będziemy poszukiwać nowych możliwości, które wymagają wzmocnienia zasobów technicznych i finansowych większej organizacji. Nasi pracownicy będą również korzystać z lepszego rozwoju i możliwości kariery jako członkowie większego, bardziej zróżnicowanego koncernu lotniczego i obronnego. Będziemy koncentrować się na doskonałości operacyjnej i realizacji w trakcie i po przejściu do Northrop Grumman.

Po zakończeniu przejęcia, Northrop Grumman planuje przekształcenie Orbital ATK w nowy, czwarty sektor biznesowy, aby zapewnić silny skupienie się na wydajności i płynnym przejściu w struktury korporacji. Na podstawie wymogów formalnych z 2017 roku Northrop Grumman oczekuje zysków ze sprzedaży w przedziale od 29,5 do 30 mld USD w oparciu o aktualne wytyczne i jednocześnie oczekuje, że transakcja zwiększy zyski na akcję i wolne przepływy pieniężne na akcję w pierwszym pełnym roku po zamknięciu transakcji, a także do wygeneruje szacowanych roczne oszczędności przed opodatkowaniem w wysokości 150 mln USD do 2020 roku. Northrop Grumman zobowiązał się do przejęcia wszystkich wierzytelności Orbital ATK, które wynoszą 1,4 mld USD, aby utrzymać stały rating kredytowy na poziomie inwestycyjnym.

Przejęcie Orbital ATK przez Northrop Grumman jest interesujące z faktu wyboru tego drugiego (obok Boeinga) do kolejnej fazy programu Ground Based Strategic Deterrent (GBSD), który ma wyłonić międzykontynentalną rakietę balistyczną bazowania lądowego, następcę obecnie użytkowanych LGM-30G Minuteman III. Warto zauważyć, że to właśnie Orbital ATK, a także Aerojet Rocketdyne, jako jedyne przedsiębiorstwa w USA produkują obecnie systemy napędowe rakiet, które rzecz jasna będą niezbędne dla GBSD (czytaj więcej: USAF: Kolejna faza programu budowy następcy międzykontynentalnych rakiet Minuteman III). Orbital ATK został również jednym z podwykonawców nowego bombowca strategicznego B-21 Raider, którego głównym projektantem został Northrop Grumman, w ramach programu Long Range Strike-Bomber (LRS-B) (czytaj także: Northrop Grumman B-21 Raider ? nowy amerykański bombowiec strategiczny).

Orbital ATK jest światowym liderem w zakresie technologii lotniczych, kosmicznych i obronnych. Korporacja powstała z fuzji w 2015 roku Orbital Sciences Corporation oraz części Alliant Techsystems (ATK). Orbital ATK zatrudnia około 12.000 pracowników, w tym 4.000 inżynierów i naukowców, 7.000 pracowników fizycznych oraz 1.000 członków personelu administracyjnego. Wśród produktów firmy są rakiety nośne Antares, Minotaur I, -IV, -V, -VI i -C oraz Pegasus, silniki rakietowe GEM-40, -60, -63 i -63XL, Castor 4, -30, -120 oraz Space Launch System Solid Rocket Booster, a także sztucznych satelitów Al Yah 3, HYLAS 4, SES-16, oint Polar Satellite System-2, ICESat-2, Ionospheric Connection Explorer (ICON), planowanego teleskopu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), bezzałogowego, zaopatrzeniowego statku kosmicznego Cygnus oraz sondy kosmicznej Dawn. Orbital ATK produkuje również podsystemy, elektronika, broń precyzyjna (XM1156 Precision Guidance Kit, XM25), systemy uzbrojenia (pociski przeciwradiolokacyjne AGM-88E AARGM, armaty automatyczne M242 Bushmaster kal. 25 mm i Mk44 Bushmaster II kal. 30 mm czy systemy ostrzegania przed rakietami przeciwlotniczymi AN/AAR-47), a także amunicja różnego kalibru.

Źródła:

news.northropgrumman.com: Northrop Grumman to Acquire Orbital ATK for $9.2 Billion

orbitalatk.com: Northrop Grumman to Acquire Orbital ATK

Czytaj także:

Stratolaunch: Roll-out największego samolotu na świecie [FOTO+WIDEO]

USA: PGZ S.A i Northrop Grumman podpisały list intencyjny o współpracy

Northrop Grumman i BAE Systems wycofują się z programu T-X

Wizja myśliwca 6. generacji wg Northrop Grumman [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.