Policjanci Bundespolizei z jednostki antyterrorystycznej BFE+. / fot. Hannibal Hanschke/Reuters.

Nowa jednostka antyterrorystyczna niemieckiej policji

W dniu 16 grudnia br. minister spraw wewnętrznych Niemiec, Thomas de Maizi?re ujawnił istnienie nowej jednostki antyterrorystycznej Bundespolizei, nazwanej BFE+, która została powołana do życia latem tego roku.

BFE+ (niem. Beweissicherungs- und Festnahmeeinheit plus; pol. dosł. Jednostka do aresztowań plus) została powołana latem br. jako rozwinięcie, powstałej w 1987 roku BFE i uzupełnienie GSG 9 (Zespół nr 9 Federalnej Straży Granicznej) z powodu wzrostu zagrożenia terrorystycznego w Europie (prace nad jej sformowaniem ruszyły po zamachu w siedzibie tygodnika Charlie Hebdo w Paryżu w dniu 7 stycznia br. ? przyp. red.), jednakże jej istnienie ujawniono dopiero teraz.

Docelowo ma składać się z 250 oficerów Bundespolizei, z których 50 pierwszych zostało już skierowanych do służby w pierwszej drużynie nowej jednostki w koszarach Blumberg koło Berlina. Kolejne drużyny będą rozmieszczone w całych Niemczech, w lokalizacjach, gdzie jest dostęp do policyjnych śmigłowców (bierze się pod uwagę następujące miejscowości: Sankt Augustin, Hünfeld, Bayreuth i Uelzen ? przyp. red.).

Jeśli chodzi o wyposażenie osobiste oficerów BFE+, to otrzymali oni długą broń wojskową, tj. karabinki automatyczne Heckler und Koch HK G36 na nabój 5,56×45 mm oraz pół-automatyczne pistolety HK P30, zasilane nabojami 9×19mm Parabellum oraz .40 S&W. Policjanci mają także do dyspozycji więcej pojazdów opancerzonych, niż ich koledzy z BFE, ze względu na zagrożenie samobójczych zamachów z użyciem ładunków wybuchowym, np. pasów szahida.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.