Fot. Mariusz Bieniek, Krzysztof Kafara / Źródło: www.6bpd.mil.pl

Nowe hełmy polskich spadochroniarzy

6 Brygada Powietrznodesantowa wprowadza do użytku nowe hełmy z materiałów kompozytowych typu HA-03 wyprodukowane przez polską firmę PSO Maskpol, które mają wyprzeć stare hełmy przeznaczone do skoków spadochronowych wz. 63 potocznie zwanych ?orzeszkami?.

 Firma PSO Maskpol wygrała w maju ubiegłego roku przetarg na dostarczenie Siłom Zbrojnym nowych hełmów wykonanych z kompozytów przeznaczonych do wykonywania skoków spadochronowych. Podpisanie umowy nastąpilo 15 lipca 2014 r. Kontrakt opiewał na 5175 nowych hełmów typu HA-03.

Żołnierz w hełmie wz. 63 potoczmnie nazywanym "orzeszkiem"/ Źródło MON

Żołnierz w hełmie wz. 63 potoczmnie nazywanym „orzeszkiem”/ Źródło MON

6 BPD otrzymała 3000 nowych hełmów co pozwala na przekazanie nowego sprzętu każdemu spadochroniarzowi w tej jednostce.  Jak podaje w komunikacie na swojej stronie 6 Brygada, żołnierze wykonali już pierwsze skoki w nowych hełmach z samolotów C-130 Herkules i C-295 CASA.

Hełm HA-03 firmy PSO Maskpol chroni żołnierza przed uderzeniami odłamków, a także niektórymi typami pocisków z broni strzeleckiej,  skutkami różnego rodzaju uderzeń oraz urazami związanymi ze specyfiką działań powierztnodesantowych.

Hełm HA-03/ Źródło  6 BPD Mariusz Bieniek, Krzysztof Kafara

Hełm HA-03/ Źródło 6 BPD Mariusz Bieniek, Krzysztof Kafara

Wszystkie hełmy mogą być dostosowane do  wykonywanych zadań jak i indywidualnych potrzeb żołnierzy. Każdy hełm wyposażony jest w dwie szyny na akcesoria oraz w uchwyt na noktowizor. Dzięki temu spadochroniarze mogą w łatwy i szybki sposób zamontować na nich potrzebny sprzęt, który ułatwi im wykonywane przez nich zadania.

Źródła:
www.6bpd.mil.pl, www.altair.com.pl

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.