Obie propozycje modernizacji czołgów podstawowych rodziny T-72, podczas targów KADEX 2016. /Fot. kadr z filmu ??????????? ?????? ??? ??, youtu.be/jzmcezzUGMM

Nowe pakiety modernizacji dla T-72 prosto z targów KADEX 2016

W czasie odbywających się w Kazachstanie targów zbrojeniowych KADEX 2016 zaprezentowane dwa ciekawe pakiety modernizacji ? przeznaczone dla rodziny czołgów podstawowych T-72.

  • propozycja Elbit Systems:

Podczas targów zbrojeniowych KADEX 2016 w Astanie izraelska firma Elbit Systems posiadająca ogromne doświadczenie w kwestiach modernizacji i uaktualnień czołgów, pojazdów wojskowych i systemów artyleryjskich zaprezentowała nowy pakiet modernizacyjny dla czołgów podstawowych T-72. Celem izraelskiego pakietu modernizacyjnego jest poprawa taktycznej, technicznej i operacyjnej charakterystyki siły ognia czołgów T-72 poprzez instalację nowoczesnego systemu kierowania ogniem.

Proponowany przez izraelską firmę Elbit Systems pakiet modernizacyjny dla czołgów rodziny T-72. /Fot. kapital.kz (domena publiczna)

Proponowany przez izraelską firmę Elbit Systems pakiet modernizacyjny dla czołgów rodziny T-72. /Fot. kapital.kz (domena publiczna)

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, Elbit Systems poprawiła mobilność, bezpieczeństwo i łatwość zarządzania dla załogi maszyny. Pakiet modernizacji obejmuje zastosowanie nowoczesnego systemu kierowania ogniem i termowizora TISAS (produkcji Elbit System) podnoszącego efektywność poprzez możliwości działania w dzień i w nocy oraz w warunkach słabej widoczności i zwiększającego szanse na zniszczenie poruszających się celów na długich dystansach. System TISAS to zaawansowany termowizyjny i zmodernizowany system kontroli ognia. To modułowy i kompaktowy system uaktualnień przeznaczony dla większości czołgów podstawowych – w tym T-55, T-72, T-80 i T-90. Zawiera zaawansowany cyfrowy komputer balistyczny oraz wyświetlacze dla działonowego i dowódcy.

  • propozycja Kazakh Defense Company i tureckiej firmy Aselsan:

Firmy Kazakh Defense Company i turecki Aselsan zaprezentowały pakiet modernizacyjny dla czołgów podstawowych T-72 o nazwie „SHYGYS” – uaktualnienie poprawia siłę ognia, mobilność i ochronę.

Propozycja modernizacyjna firm Kazakh Defense Company i tureckiej Aselsan. Źródło: azeridefence.com

Propozycja modernizacyjna firm Kazakh Defense Company i tureckiej Aselsan. Źródło: azeridefence.com

Przez zastosowanie uaktualnień, masa czołgu zwiększyła się o około 1000 kg ? sprawiło to, że twórcy pakietu postanowili o zastosowaniu powerpack-u podnoszącego moc silnika do 840 KM. Oprócz tego zastosowano rozwiązania w postaci nowych systemów termowizyjnych i kanałów optycznych ? zwiększających możliwości działania działonowego pojazdu w dzień i w nocy. Czołgi wyposażono także w komputery balistyczne, które zwiększają efektywny zasięg prowadzonego ognia z 1.800 do 2,500 metrów. Przód i góra wieży chronione są przez nowy pakiet pancerza zapewniający ochronę przed nowoczesnymi środkami rażenia ? przeciwpancernymi pociskami kierowanymi. Dodatkowo każdy z boków kadłuba wyposażono dodatkowy pancerz, w tym siatkę z tyłu pojazdu.

Z tyłu, z prawej strony wieży zamontowano zdalnie sterowaną stację z ciężkim karabinem maszynowym NSW kal. 12,7 mm – oryginalnie ten element uzbrojenia montowany jest przy górnym włazie dowódcy czołgu. Główne uzbrojenie czołgu stanowi podobna do standardowo stosowanych T-72, armata kal 125 mm (2A46) wyposażoną w przedmuchiwacz i rękaw termiczny. Czołgi wyposażono również w koncentryczny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm z zapasem 250 pocisków. W czołgach SHYGYS zamontowano nowe akcesoria, takie jak nowy system nawigacji satelitarnej, nowy system łączności radiowej VHF/FM Aselsan, oraz system kamer dla kierowcy (z przodu i z tyłu pojazdu).

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.