Fot. screen www.aw.gov.pl

Nowy p.o. Szefa Agencji Wywiadu

W dniu 28 września br. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło powołała na pełniącego obowiązki Szefa Agencji Wywiadu (AW) dotychczasowego Zastępcę, Piotra Krawczyka. Wcześniej przyjęła dymisję płk Grzegorza Małeckiego z tego stanowiska.

Dotychczasowy Szef AW został powołany na to stanowisko w dniu 22 lutego br. W środę, 21 września złożył rezygnację na ręce pani premier, która przyjęła ją w dniu 28 września. Płk Grzegorz Małecki, z wykształcenia historyk, był wcześniej doradcą szefa Agencji Wywiadu, w latach 2009-2012 ? doradcą ambasadora RP w Hiszpanii, a w latach 2004-2007 pracował w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Był bliskim współpracownikiem Zbigniewa Wassermana, który w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza (2005-2006) i Jarosława Kaczyńskiego (2006-2007) był ministrem-członkiem Rady Ministrów, koordynatorem służb specjalnych.

Piotr Krawczyk ukończył stosunki międzynarodowe na UW. Jest doświadczonym dyplomatą, analitykiem oraz specjalistą ds. bezpieczeństwa. Brał udział w misjach dyplomatycznych w Afganistanie, był chargé d?affaires Ambasady RP w Ankarze, tłumaczem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku oraz doradcą politycznym dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2004 r. został ranny podczas ostrzału bazy w Babilonie, nie skorzystał z możliwości ewakuacji do kraju i pozostał na misji. Został odznaczony medalami ?Za zasługi dla obronności kraju?, NATO Non-Article 5 ISAF, Afghanistan Campaign, a także Gwiazdą Afganistanu i Gwiazdą Iraku. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Agencja Wywiadu (JW 3164) zajmuje się pozyskiwaniem informacji jawnych i niejawnych (wywiad), ich analizie oraz przetwarzaniu i udostępnianiu uprawnionym osobom, głównie w strefie pozawojskowej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i żywotnych interesów Polski. Agencja Wywiadu prowadzi wywiad z pozycji legalnej (pod przykryciem dyplomacji), nielegalnej (funkcjonariusze bez immunitetu dyplomatycznego) oraz z użyciem urządzeń np. SIGINT (signals intelligence; wywiad sygnałów).

Źródło: premier.gov.pl

Czytaj także:

Uprawnienia funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu

Wywiad i kontrwywiad

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.