Nowy rosyjski robot do ochrony baz atomowych. Źródło: RT

Nowy rosyjski robot do ochrony baz atomowych? [WIDEO]

Jak podaje służba prasowa rosyjskiego MON, w nadchodzących ćwiczeniach rosyjskich sił strategicznych udział weźmie nowa robotyczna platforma zaprojektowana do ochrony i obrony baz atomowych.

Według rosyjskiego MON ćwiczenia, w których weźmie udział nowy robot, pozwolą na ocenę jego możliwości do śledzenia i monitorowania dronów. MON twierdzi, że ćwiczenia będą wyjątkowe ze względu na użycie nowych i skomplikowanych systemów robotycznych do obrony przed działaniami sabotażystów.

Robot jest przeznaczony do ?przeprowadzania rozpoznania w terenie, do identyfikacji i eliminowania celów stacjonarnych i mobilnych w celu zapewnienia wsparcia ogniowego dla jednostek wojskowych, oraz patrolowania i ochrony wrażliwych obiektów w połączeniu z automatycznymi systemami bezpieczeństwa„. Zastosowanie najnowszych technologii ma pomóc w prowadzeniu operacji bojowych w nocy Komunikat prasowy rosyjskiego MON nie wspomina o nazwie dla nowego systemu robotycznego, choć prawdopodobnie chodzi tu o bezzałogowe pojazdy lądowe o nazwie Platform-M UGV – aby uzyskać więcej informacji na temat Platform-M kliknij tutaj.

Robot będzie zdolny do eliminacji celów w trybie automatycznym i półautomatycznym, będzie wyposażony w optyczno-elektroniczne i radiowe lokalizatory rozpoznawcze.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podało, że w ćwiczeniach weźmie udział jednostka rakietowa Irkuck, uzbrojona w wyrzutnie międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol. W sumie w manewrach jednostki z Irkucka weźmie udział cztery tysiące żołnierzy i około 400 jednostek sprzętu wojskowego.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.