LM14 4x4 - nowy kołowy transporter opancerzony od LMT. (LMT)

Nowy transporter opancerzony LM14 4×4 od firmy LMT

Firma LMT z Republiki Południowej Afryki (RPA) ujawniła nowy kołowy transporter opancerzony – LM14. 

LMT to główny wykonawca produktów systemu Gecko dla Armii Południowej Afryki, który wykorzystywany jest jako pojazd logistyczny szybkiego reagowania przez oddziały spadochronowe. Firma LMT jest także odpowiedzialna za pośrednictwem swojej sieci dealerskiej, za naprawy, konserwację i modernizację obecnej floty 106 pojazdów.

Transporter opancerzony LM14 4×4 rozpoczął swoje istnienie w styczniu 2015 roku. Projektowanie i rozwój konstrukcji zajęło firmie LMT  dziewięć miesięcy. Pierwszy prototypowy transporter opancerzony został ukończony we wrześniu 2015 roku, obecnie przeprowadzane są testy mające na celu uzyskanie certyfikacji przez pojazdy LM14 4×4. Produkcja rozpocznie się wraz z otrzymaniem pierwszego zamówienia.

LM14 4×4 to transporter opancerzony króry jest potencjalnym kandydatem do zastąpienia starych już pojazdów Casspir i Mamba wykorzystywanych przez siły zbrojne Republiki Południowej Afryki. Pojazdy opancerzone LM14 4×4 mogą przewozić do 11 żołnierzy, w tym dowódcę, kierowcę i strzelca. Układ pojazdu jest bardzo podobny do nowoczesnych pojazdów bojowych, silnik znajduje się na przodzie, załoga na środku, a komora transportowa dla żołnierzy z tyłu. Transporter opancerzony  wyposażony jest w jednoosobową wieżyczkę zamontowaną w prawej górnej części kadłuba. Za uzbrojenie służy tu ciężki karabin maszynowy 12,7 mm.

Kadłub pojazdu oferuje ochronę przed zagrożeniami balistycznymi oraz wybuchem min. LM14 to nie tylko transporter opancerzony, istnieje możliwość przekształcenia tych pojazdów w opancerzone wozy ewakuacji medycznej oraz stanowiska dowodzenia i kontroli.

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.