Nowy wóz ewakuacji medycznej, opierać się będzie o pływający transporter opancerzony ZBD-05. (Wikimedia Commons)

Nowy wóz ewakuacji medycznej dla ChALW

Powstaje nowy wóz ewakuacji medycznej. Wydział zajmujący się sprawami uzbrojenia ? General Armaments Department (GAD) – Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, ChALW (ang. People’s Liberation Army, PLA) zatwierdził plan stworzenia nowej generacji pojazdów. 

Jak poinformowała PLA w czwartek, zaprojektowany i zbudowany lokalnie wóz ewakuacji medycznej będzie działał jako małe pomieszczenie kryzysowe, skutecznie wzmacniając możliwości obronne i możliwości ruchowe załóg medycznych w operacjach ewakuacji medycznej w warunkach bojowych.

Nowy opancerzony pływający pojazd ewakuacji medycznej będzie w stanie szybko przetransportować rannych w wypadku skomplikowanych warunków pogodowych w trudnym terenie na morzu i na lądzie. W operacjach desantowych wóz ewakuacji medycznej będzie mógł uczestniczyć w lądowaniach, zapewniając tym samym pomoc medyczną dla oddziałów biorących udział w operacji bojowej.

shephardmedia

Wewnątrz pływającego wozu ewakuacji medycznej znajdzie się szereg nowoczesnego wyposażenia, w tym monitory wentylatory, pompy infuzyjne oraz różnego rodzaju leki i sprzęt niezbędny do leczenia rannych.

Przebudowie ulegną także tradycyjne siedzenia i nosze. Zostaną wyposażone w poduszki, które sprawią, że ranni nie będą odczuwać zbytniego dyskomfortu i nie ulegną obrażeniom spowodowanym przez przypadkowe uderzenie. Dodatkowym rozwiązaniem będzie redukcja szumów, klimatyzacja, oraz oświetlenie kabiny, które bez wątpienia pomoże w ratowaniu życia rannych.

Naukowcy stwierdzili, że ten pływający wóz ewakuacji medycznej będzie w stanie zabrać na pokład do 8 rannych osób wraz z personelem medycznym. Załadunek i rozładunek wszystkich rannych będzie mógł być zakończony w ciągu dwóch minut, w wyniku specjalnie zaprojektowanych noszy i drzwi wozu.

Odpowiedzialnym za proces badań i rozwoju nowego nowej konstrukcji pływającego wozu ewakuacji medycznej jest Zhou Lin, dyrektor polowych operacji chirurgicznych trzeciego uniwersytetu medycznego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Nowy wóz ewakuacji medycznej, opierać się będzie o pływający transporter opancerzony ZBD-05, który produkuje firma NORINCO.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.