Obwód kaliningradzki / Wikimedia Commons.

NYT: W obwodzie kaliningradzkim rozmieszczono broń nuklearną?

Dziennik The New York Times donosi, że część państw NATO, w tym Polska uważa, że Rosja już rozmieściła broń nuklearną w obwodzie kaliningradzkim i może to oficjalnie ogłosić w czasie lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie.

Z punktu widzenia Kremla, krok taki miałby być odpowiedzią na wzmocnienie wschodniej flanki NATO (szef rosyjskiego MON zapowiedział konwencjonalne kroki w tej sprawie; czytaj więcej: Siergiej Szojgu: Powstaną trzy nowe dywizje w zachodnich regionach Rosji), a także na budowę systemu obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Polsce (czytaj więcej: Wybrano wykonawcę pod budowę tarczy antyrakietowej w Polsce) i w Rumunii (czytaj także: Tarcza antyrakietowa w Rumunii już działa).

Nowojorski dziennik zauważył, że Rosja już zapowiadała, że uzbroi rakiety balistyczne krótkiego zasięgu 9K720Iskander w głowice atomowe i rozmieści je w obwodzie kaliningradzkim (…). NYT podkreśla, że zdaniem przedstawicieli władz części państw członkowskich NATO, w tym Polski, Rosja już rozmieściła broń atomową w obwodzie i ogłosi tę decyzję w odpowiedzi na uzyskanie operacyjności przez system obrony antyrakietowej lub w reakcji na szczyt NATO. Dziennik przypomina, że Putin już przeszłości wspominał o wykorzystaniu broni atomowej w konflikcie z NATO oraz, że może zdecydować się na rozmieszczenie broni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim lub na Krymie.

Wcześniej inny amerykański dziennik, The Wall Street Journal donosił, że Sojusz Północnoatlantycki planuje rozmieścić na tzw. wschodniej flance, tj. w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii cztery bataliony NATO, które łącznie będą mieć wielkość jednej pełnowartościowej brygady (czytaj więcej: WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?). Pod koniec marca br. Dowództwo Europejskiego Stanów Zjednoczonych (EUCOM) zadeklarowało, że rozmieści na stałe sprzęt dla brygady pancernej w Niemczech, Holandii oraz Belgii, a do Europy Środkowo-Wschodniej trafić ma rotacyjna brygada, która będzie obecna na Starym Kontynencie w całości i w sposób ciągły (czytaj więcej: Brygada pancerna US Army nie trafi na stałe do Polski).

9K720 Iskander-M by Ralph1989.

9K720 Iskander-M by Ralph1989.

9K720 Iskander-M (w kodzie DIA/NATO: SS-26 Stone; indeks GRAU: 9K720) jest to rosyjski, lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu (Short-Range Ballistic Missile; SRBM) na mobilnej platformie samochodowej z wyrzutnią typu TEL (transporter-erector-launcher) o zasięgu do 500 km. W tej wersji dwa pociski balistyczne 9M723K1 są naprowadzane na cel bezwładnościowo (z naprowadzaniem optycznym w fazie terminalnej) z dokładnością CEP (circular error probable) do 5?7 metrów i mogą być uzbrojone w głowicę kasetową, odłamkowo-burzącą, paliwową lub penetrującą. Platformą samochodową jest opracowana w 2000 roku białoruska ciężarówka 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78E), która jest częścią całego systemu pojazdów składającego się z: samochodu załadowczego 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78E), samochodów 6×6 KaMAZ (9T250E) pełniących różne funkcje ? pojazdu dowodzenia, pojazdu obsługi technicznej, stacji diagnostyczno-remontowej oraz stacji przetwarzania informacji. Rakiety produkowane są w Wotkińskich Zakładach Budowy Maszyn, sprzęt naziemny w Wołgogradzkich Zakładach im. Barykady, a nad całością systemu czuwa KBM (Konstruktorskoje Biuro Maszinostrojenia) z Kołomny.

Czytaj także:

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce

Brygada pancerna US Army trafi do Niemiec?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.