Fot. Lockheed Martin Aeronautics/Angel DelCueto.

Oblot izraelskiego F-35I Adir

W Fort Worth w Teksasie dokonano oblotu pierwszego myśliwca 5. generacji F-35I Adir, będącego wersją F-35A, przeznaczoną dla Izraelskich Sił Powietrznych (Hejl HaAvir).

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Pierwszy izraelski egzemplarz myśliwca nowego pokolenia, oznaczony jako AS-1 wzbił się w powietrze w dniu 25 lipca br. około godz. 13.30 czasu lokalnego (GMT-5). Maszynie towarzyszył F-16D, z którym okrążył Naval Air Station Fort Worth Joint Reserve Base (NAS Fort Worth JRB) i wylecieli poza jej przestrzeń powietrzną.

Maszynę prowadził pilot doświadczalny Lockheeda, Alan Norman, który wykonał 30-minutowy lot testowy. Zgodnie z komunikatem, lot odbył się bezproblemowo, a koncern zapowiedział kolejne testy AS-1 już wkrótce.

Przypomnijmy, że prezentacja pierwszego F-35I Adir z udziałem izraelskiej delegacji państwowej miała miejsce w dniu 22 czerwca br. (czytaj więcej: Lockheed Martin zaprezentował izraelski F-35I Adir). Tymczasem trwa montaż drugiego egzemplarza, oznaczonego jako AS-2, którego roll-out odbędzie się za kilka tygodni.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Obie maszyny, po pomyślnym przejściu testów w powietrzu do listopada br., zostaną przebazowane do Izraela w dniu 12 grudnia br., gdzie trafią do bazy lotniczej Nevatim, największej jednostki operacyjnej Hejl HaAvir, położonej na pustyni Negew.

Na początku grudnia ub. r. Hejl HaAvir ogłosiły rozwiązanie jednej eskadry myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Barak, która zostanie zastąpiona przez samoloty F-35I Adir na początku 2017 roku. Izrael miał zakupić początkowo 33 maszyny nowej generacji za kwotę 110 mln USD/sztuka, lecz spotkało to się z krytyką wewnątrz kraju i władze zdecydowały się ograniczyć zamówienie do jedynie 14 egzemplarzy za łączną kwotę 2,82 mld USD, zachowując przy tym możliwość dokupienia ? w razie potrzeby ?? dodatkowych 17 samolotów (czytaj więcej: Izrael ujawnił plany przezbrojenia w myśliwce F-35I Adir).

Fot. Lockheed Martin Aeronautics/Liz Lutz.

Fot. Lockheed Martin Aeronautics/Liz Lutz.

Czytaj także:

F-35 wyruszą do walki z islamistami?

Kolejna eskadra USMC z F-35B

F-35 przyleciały do Wielkiej Brytanii [FOTO+WIDEO]

Holandia proponuje Belgii wspólną flotę myśliwców F-35

Dania kupi myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II

Pentagon kupi ponad 400 F-35 w ciągu pięciu lat

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.