Fot. screen YouTube.

Oblot japońskiego demonstratora myśliwca 5. generacji [WIDEO]

W dniu 22 kwietnia br., w Nagoi dokonano oblotu demonstratora myśliwca 5. generacji X-2 (znanego wcześniej jako ATD-X Shinshin), dzięki czemu Japonia dołączyła do wąskiego grona państw, w których trwają prace nad samolotami nowego pokolenia.

X-2 wystartował o godz. 8:50 rano czasu lokalnego (GMT+9) z lotniska w Nagoi (prefektura Aichi) i po 23-minutowym locie wylądował w bazie lotniczej Gifu (prefektura Gifu) o godz. 9:13. W powietrzu maszyna była eskortowana przez myśliwiec F-2, Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony (JASDF).

O sukcesie pierwszego lotu japońskiego demonstratora myśliwca 5 generacji poinformował szef programu X-2 przy Ministerstwie Obrony Japonii, Hirofumi Doi, który dodał, że teraz wszystkie dane telemetryczne zarejestrowane podczas przelotu zostaną poddanie badaniom, niezbędnym do dalszych prac nad samolotem.

X-2 (znany wcześniej jako ATD-X Shinshin) został zademonstrowany w zakładach Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. w Toyoyamie w dniu 28 stycznia br. (czytaj więcej: Prezentacja demonstratora japońskiego myśliwca 5. generacji [WIDEO]). Maszyna miała być oblatana w drugiej połowie lutego br., lecz po raz kolejny doszło do opóźnienia (pierwotnie miał to być styczeń zeszłego roku, lecz do tego nie doszło z powodu problemów z oprogramowaniem, które kontroluje automatyczny restart silników ? przyp. red.).

Maszyna została zaprojektowana przez Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. oraz Techniczny Instytut Badawczo-Rozwojowy (TRDI). Program ATD-X (Advanced Technology Demonstrator?X) ma na celu stworzenie demonstratora samolotu myśliwskiego nowej generacji, który uzupełni w lotnictwie wojskowym Japonii maszyny typu F-35. TRDI wstępnie pracuje także nad kolejnym myśliwcem 5. generacji o tajemniczej nazwie i3 Fighter (co ma oznaczać: Informed, Intelligent and Instantaneous).

Według dostępnych informacji ostateczna decyzja odnośnie rozpoczęcia produkcji samolotów opracowanych na bazie X-2 ma zapaść do marca 2019 roku (wcześniej informowano, że miało to nastąpić w ciągu roku fiskalnego 2018 ? przyp. red.). Nowe maszyny, bazujące na doświadczeniu z X-2 mogą trafić do linii w 2027 roku, zastępując myśliwce F-15J/DJ Eagle oraz samoloty Mitsubishi F-2 i uzupełniając maszyny nowej generacji typu F-35.

Czytaj także:

Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015

Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne

Japonia zakończyła rozmieszczanie baterii Patriot

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.