Olsztyn: Zatrzymano 4 osoby podejrzane o terroryzm

Prokurator okręgowy w Olsztynie, Cezary Fiertek poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymała czterech obywateli Polski podejrzanych o terroryzm.

Olsztyńska delegatura ABW, na zlecenie prokuratury w dniu 7 czerwca br. wykonała wiele czynności procesowych na terenie kraju, w czasie których zatrzymano Wojciecha K., podejrzanego o posiadanie ponad 5 kg substancji wybuchowych oraz gromadzenie związków chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych, które mogły posłużyć w przyszłości do przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Zatrzymano również trzy inne osoby, u których znaleziono nielegalną broń palną i amunicję. Krzysztofowi G. zarzucono posiadanie broni palnej z celownikiem optycznym, dwóch karabinków maszynowych, pistoletu i ok. 2.000 sztuk amunicji. Według śledczych, podejrzany częściowo przyznał się do tych czynów. Arturowi Ć. zarzucono nielegalne posiadanie amunicji kal. 7,92 mm oraz zastosowano wobec niego dozór policyjny, a Jan Sz. jest podejrzany o posiadanie m.in. pocisku artyleryjskiego z zapalnikiem.

Według śledczych w przypadku Wojciecha K., pochodzącego z jednej z podolsztyńskich miejscowości, zatrzymany dążył do podjęcia w przyszłości działań mających na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju Rzeczpospolitej Polskiej. Jak powiedział Cezary Fiertek, podejrzany nie przyznał się i złożył wyjaśnienia, które są naszym zdaniem niewiarygodne oraz że na wniosek prokuratury Wojciech K. został decyzją sądu rejonowego w Olsztynie tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Olsztyński prokurator, ze względu na charakter śledztwa, nie chciał mówić o szczegółach. W przeszukaniach, zatrzymaniach osób, zabezpieczeniach substancji wybuchowych oraz broni palnej uczestniczyły wyspecjalizowane grupy antyterrorystyczne. Olsztyńska prokuratura przekazała prowadzenie śledztwa tamtejszej delegaturze ABW.

Źródło: Polska Agencja Prasowa (PAP).

Czytaj także:

Zamach terrorystyczny w Kazachstanie [WIDEO]

Udaremniono zamach terrorystyczny w Niemczech

USA ostrzegają przed zamachami terrorystycznymi w Europie

 

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.