Sułtanat Omanu jest zainteresowany nabyciem czołgów Leopard 2 od niemieckiej firmy Krauss-Maffei Wegmann (KMW).
Jak donosi niemiecki magazyn Der Spiegel ewentualna transakcja może doprowadzić do dostarczenia więcej niż 70 czołgów podstawowych Leopard 2. Pomimo ujawnienia raportu, rzecznik KMW nie udzielił żadnego komentarza w tej sprawie. Koszt takiego kontraktu wyniósłby około 2,2 mld USD.
Jeden z niemieckich parlamentarzystów potwierdził ujawniony przez Der Spiegel raport. Oprócz niemieckiej firmy KMW, Sułtanat Omanu do udziału w przetargu zaprosił turecką firmę Otokar.
Turecka firma Otokar opracowała czołg Altay (pol. Ałtaj) na podstawie licencji zakupionej w Korei Południowej. Jednakże, w październiku br. do wiadomości publicznej przedostała się informacja, że austriacka firma AVL LIST została zakontraktowana na wsparcie przy projekcie tureckiej firmy Tümosan, produkującej silniki do czołgów Altay.
Federalna Rada Bezpieczeństwa Niemiec wydała niedawno zezwolenie na wysłanie do Omanu czołgu Leopard 2 w celach promocyjnych. Eksport broni do krajów Środkowego Wschodu często budzi zacięte dyskusje w Niemczech, jako że wielu ludzi sprzeciwia się takim dostawom.
Tuż przed ujawnieniem wiadomości o zainteresowaniu Sułtanatu Omanu zakupem czołgów Leopard, Minister Gospodarki Niemiec, Sigmar Gabriel, zadeklarował, że nie był zadowolony z dostawy 60 czołgów Leopard 2 oraz dwóch tuzinów haubic do Kataru, ale nie mógł powstrzymać transakcji, ponieważ został on w pełni zatwierdzony przez rząd Niemiec.
Jak dotąd, Sułtanat Omanu polegał na brytyjskich czołgach podstawowych Challenger 2. Challenger to nietypowa konstrukcja pośród czołgów używanych przez wojska państw zachodnich, posiada bowiem armatę gwintowaną 120 mm. Eksperci twierdzą, że nie jest jasne, czy w przyszłości proces ulepszania amunicji czołgów Challenger będzie kontynuowany. Na chwilę obecną czołg podstawowy Challenger 2 znajduje się na wyposażeniu wojsk Wielkiej Brytanii (408, w tym 227 w służbie oraz 59 używanych jest do celów szkoleniowych lub znajduje się w rezerwie) i Omanu (38).