Opublikowano listę 100 największych firm zbrojeniowych świata

Portal Defense News przygotował coroczny raport dotyczący stu największych przedsiębiorstw działających w branży zbrojeniowej. Pierwsze miejsce utrzymał Lockheed Martin, mimo obrotów zmniejszonych o 0,90% w stosunku do roku poprzedniego.

Drugie miejsce zajął Boeing, trzecie natomiast, jako pierwsza firma spoza USA, brytyjski BAE Systems (obroty obydwu koncernów spadły o ponad 9%). Ogółem na liście największych stu znalazły się 42 firmy ze Stanów Zjednoczonych, 10 ze Zjednoczonego Królestwa, po 7 z Rosji i Japonii, 5 z Francji, po 4 z Korei Południowej i z Izraela, 3 z Niemiec, po 2 z Włoch, Indii, Norwegii oraz Turcji, a także po jednej z: Ukrainy, Brazylii, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii, Singapuru, Holandii, Finlandii oraz Kanady.

Jak zauważa większość komentatorów, widoczny jest spadek obrotów firm ze Stanów Zjednoczonych, będący skutkiem obniżania przez ten kraj wydatków na obronę oraz zmniejszania liczebności wojsk w rejonie Bliskiego Wschodu. Jednocześnie podkreślane jest, iż amerykańskie koncerny zbrojeniowe uniknęły nagłego załamania i w okres gorszej koniunktury weszły w większości łagodnie. Niektóre, jak chociażby United Technologies (miejsce ósme) zdołały nawet zwiększyć swe obroty. Dominujący Lockheed Martin ma natomiast zamiar powiększyć przewagę nad konkurencją – w planach koncernu jest kupno produkującej śmigłowce firmy Sikorsky.

Uwaga zwrócona jest także w kierunku Rosji. Z siedmiu tamtejszych firm, które znalazły się na liście, wszystkie zwiększyły swoje obroty (produkujący systemy powietrze-powietrze KTRV aż o ponad 48%). Jest to o tyle istotne, iż w tym samym okresie gospodarka rosyjska musiała radzić sobie z sankcjami, rosła inflacja, a rubel znacznie stracił na wartości.

Kompletną listę można zobaczyć pod adresem: http://people.defensenews.com/top-100/#top100s