ORP Błyskawica trafi do świata gier

Firma Wargaming, twórca legendarnej gry World of Tanks (100 milionów użytkowników) i World of Warplanes, zrobiła ukłon w stronę polskich graczy. Albowiem przy współpracy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zostanie stworzony model ORP Błyskawicy, legendarnego niszczyciela polskiej Marynarki Wojennej z czasów II wojny światowej, który zostanie w przyszłości dodany do gry World of Warships.

O stworzeniu modelu polskiego okrętu w najnowszej grze firmy Wargmaming mówiło się już od dłuższego czasu. Jednakże dopiero dziś, na konferencji w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zostało to oficjalnie potwierdzone. Oprócz informacji o debiucie ORP Błyskawica w grze, włodarze firmy wspomnieli, iż Polska będzie prawdopodobnie osobno dostępną nacją.

?World of Warships? należy do popularnych gier wojennych typu free-to-play. Mogą w nią wspólnie i w czasie rzeczywistym grać osoby z całego świata, albowiem to darmowa gra wieloosobowa, do której potrzebny jest dostęp do internetu. Gracze mogą wcielić się w załogę jednego z kilkudziesięciu okrętów z XX wieku. Dostępne w niej będą krążowniki, niszczyciele, pancerniki i lotniskowce.

 Na razie w grze mamy ponad sto niszczycieli, krążowników, pancerników oraz lotniskowców. Najsilniej reprezentowane są marynarki USA i Japonii. Jest też kilka jednostek z Wielkiej Brytanii i ZSRR ? informuje Konrad Rawiński, PR manager polskiego oddziału firmy Wargaming, która stworzyła ?World of Warships?.

ORP Błyskawica to polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach Torch i Overlord oraz bitwie pod Ushant. Działalność operacyjną u boku aliantów zakończył udziałem w operacji Deadlight. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku.

Po remoncie i przezbrojeniu powrócił do czynnej służby pełniąc funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Na jego pokładzie szkoliły się kadry polskiej floty. Po awarii kotłowni w 1967 roku uznano kolejny remont za nieopłacalny i od 1969 roku pozostawał w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej. Od 1 maja 1976 roku zakotwiczony jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 Medalem ?Pro Memoria?.

ORP Błyskawica widok współczesny / Źródło: Wikimedia Commons

ORP Błyskawica widok współczesny / Źródło: Wikimedia Commons

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.