ORP Kormoran. fot. Dział Komunikacji Społecznej Ministerstwa Obrony Narodowej.

ORP „Kormoran” zwodowany

Wczoraj, w dniu 4 września br. w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. (dawna Stocznia Północna) odbyła się uroczystość wodowania polskiego niszczyciela min/trałowca ORP Kormoran.

Okręt został poddany procedurze zatapiania doku pływającego nr 2, w którym się znajdował, co technicznie oznacza wodowanie jednostki pływającej. Matką chrzestną nowego okrętu wojennego została Maria Jolanta Karweta, wdowa po dowódcy Marynarki Wojennej RP, adm. Andrzeju Karwecie, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Procedura rozpoczęła się słowami matki chrzestnej:

Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza. Nadaję ci imię Kormoran.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.

Warto podkreślić, iż ORP Kormoran jest całkowicie polską konstrukcją, pierwszą od ponad 20 lat zaprojektowaną i zbudowaną wyłącznie dzięki polskiemu przemysłowi i myśli technicznej. Prezes stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., Andrzej Wojtkiewicz powiedział, że:

Realizacja kontraktu przebiega zgodnie z planem i bez zakłóceń. Zrealizowany dziś kolejny etap budowy potwierdza gotowość do zdania okrętu w przewidywanym terminie.

Szef MON, Tomasz Siemoniak powiedział:

Cieszę się, że w ciągu 2 lat udało się nam zrealizować umowę na ORP Kormoran. Dziś mamy okręty ORP Ślązak i ORP Kormoran. W kolejnych latach będziemy zawierać następne umowy modernizacyjne.

ORP Kormoran jest niszczycielem min/trałowcem typu Kormoran II o długości 58,5 metra, szerokości 10,3 metra oraz wyporności 850 ton. Ma osiągać prędkość 15 węzłów, a jego załoga ma składać się z 45 oficerów i marynarzy. Podstawowe uzbrojenie ma stanowić 23-milimetrowa armata Wróbel II. Planowane wejście do służby to koniec 2016 roku. Kontrakt na projekt i budowę trzech jednostek typu Kormoran II podpisano we wrześniu 2013 roku. Okręty tego typu będą przeznaczone do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym.

Czytaj też: Wodowanie ORP ?Ślązak?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.