Husain Haqqani

Pakistan stracił wsparcie w sprawie Kaszmiru

Pakistan stracił międzynarodowe wsparcie w sprawie sporu w Kaszmirze i jest mało prawdopodobne, aby uzyskał zgodę na organizację referendum w regionie od Rady Bezpieczeństwa ONZ, powiedział były pakistański wysłannik do USA.

?Kaszmir to emocjonalny problem w Pakistanie z powodu niepowodzeń władz w informowaniu ludności, że Pakistan stracił międzynarodowe wsparcie w tej sprawie.? powiedział Husain Haqqani były ambasador Pakistanu w USA.

Haqqani, który jest obecnie starszym pracownikiem naukowym i dyrektorem Azji Południowej i Środkowej w Instytucie Hudson, powiedział, że od lat Pakistan prowadził międzynarodowe starania dla wsparcia swojej pozycji twierdząc, że przyszłość i przynależność Kaszmiru musi być rozwiązana przez dialog z Indiami i referendum wśród ludności Kaszmiru.

Władze Indii nie chcą nawet rozmawiać na temat referendum, jeśli Pakistan nie zakończy sponsorowania terroru. To, czego większość Pakistańczyków nie wiem to to, że ostatnia rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kaszmiru została uchwalona w 1957 roku i dziś, gdyby Pakistan poprosił o nowe głosowanie, nie zdobyłby poparcia dla referendum w Kaszmirze.

Zamiast przyjąć, że lepiej będzie, gdy Indie i Pakistan doprowadzą do normalizacji stosunków poprzez rozszerzenie handlu i zezwolenie na podróże transgraniczne, Pakistańscy twardogłowi stoją murem za pierwotnym rozwiązaniem, które jak sami wiedzą jest nie możliwe do zrealizowania.

Według Haqqaniego, pozerstwo w sprawie Kaszmiru nie doprowadzi do zakończenia konfliktu a przywódcy Pakistanu robią co mogą, by utrzymać wsparcie wojska i islamistów. Twardogłowi w Indiach są coraz bardziej pewni siebie i wykorzystują frustrację własnych obywateli nad Pakistanem, który wspiera dzihadystów, takich jak ci odpowiedzialni za zamach bombowe w Bombaju w 2008 roku.

Pakistańscy przywódcy mogliby otworzyć się na handel, wymianę edukacyjną i zezwolić na podróże z Indii, która jest uznawana na trzecią gospodarkę na świecie w ciągu 15 lat, zamiast naciskać na nierealne sposoby rozwiązania konfliktu.

Mapa Dżammu i Kaszmiru. Na zielono zaznaczono obszar kontrolowany przez Pakistan, pomarańczowym kolorem objęte są tereny należące do Indii, natomiast region Aksai Chin okupowany jest przez siły chińskie. (Źródło: Wikimedia Commons)

Mapa Dżammu i Kaszmiru. Na zielono zaznaczono obszar kontrolowany przez Pakistan, pomarańczowym kolorem objęte są tereny należące do Indii, natomiast region Aksai Chin okupowany jest przez siły chińskie. (Źródło: Wikimedia Commons)

Konflikt terytorialny pomiędzy Indiami a Pakistanem o Kaszmir, trwający od czasów podziału strefy wpływów, czyli odzyskania niepodległości od Imperium Brytyjskiego w 1947 roku trzykrotnie przeradzał się w wojnę. Zgodnie z zastosowaną brytyjską koncepcją podziału posiadłości kolonialnych zdecydowano o utworzeniu dwóch państw w miarę jednolitych religijnie. Indie miały być w większości hinduistyczne, a Pakistan muzułmański.  Wkrótce po rozpoczęciu masowej migracji ludności, doszło do pierwszych potyczek. Muzułmańska ludność Kaszmiru jest podzielona pomiędzy Indie i Pakistan, przez granicę zwaną linią kontroli (Line of Control), od czasu, gdy oba państwa uzyskały niepodległość. Oba państwa deklarują swą suwerenność nad spornym terytorium Kaszm

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.