Flaga Pakistanu. (Źródło: Wikimedia Commons)

Pakistan zestrzelił indyjskiego drona?

Władze Pakistanu poinformowały, o zestrzeleniu przez wojska pakistańskie bezzałogowego samolotu szpiegowskiego nad spornym regionem Kaszmiru.

?Indyjski bezzałogowy samolot przeznaczony do wykonywania fotografii lotniczej został zestrzelony przez wojska pakistańskie, gdy naruszył linię kontroli w pobliżu Bhimber.? – podały w oświadczeniu Siły Zbrojne Pakistanu.

Zgodnie z raportem Press Trust of India, ministerstwo obrony Indii, zaprzeczyło oświadczeniu Pakistanu o jakimkolwiek udziale w tym incydencie. Dodano, iż żadna z bezzałogowych maszyn znajdujących się na wyposażeniu armii indyjskiej nie uległa katastrofie ani nie została zestrzelona.

To nie pierwszy incydent z użyciem bezzałogowych samolotów szpiegowskich na terytorium Pakistanu. W 2002 roku, Pakistańskie Siły Powietrzne poinformowały o zestrzeleniu bezzałogowego statku szpiegowskiego w pobliżu Kasur. Wówczas twierdzono, iż maszyna operująca z terytorium Indii należała do Izraela.

Incydent nastąpił po spotkaniu premierów Indii i Pakistanu, które odbyło się w ostatnim tygodniu podczas wizyty przedstawicieli obu państw w Federacji Rosyjskiej. Po wieloletnim impasie oraz rzucaniu i wzajemnym obrzucaniu się oskarżeniami o destabilizowanie sytuacji w regionie trwające około godziny spotkanie szefów rządów obu państw dało nadzieję na odwilż w jakże napiętych stosunkach tych dwóch atomowych mocarstw. Po zakończeniu spotkania ogłoszono osiągnięcia przez premiera Indii porozumienia oraz zapowiedziano jego udział w przyszłorocznym szczycie regionalnym, który odbędzie się w Islamabadzie.

Mapa Dżammu i Kaszmiru. Na zielono zaznaczono obszar kontrolowany przez Pakistan, pomarańczowym kolorem objęte są tereny należące do Indii, natomiast region Aksai Chin okupowany jest przez siły chińskie. (Źródło: Wikimedia Commons)

Mapa Dżammu i Kaszmiru. Na zielono zaznaczono obszar kontrolowany przez Pakistan, pomarańczowym kolorem objęte są tereny należące do Indii, natomiast region Aksai Chin okupowany jest przez siły chińskie. (Źródło: Wikimedia Commons)

Konflikt terytorialny pomiędzy Indiami a Pakistanem o Kaszmir, trwający od czasów podziału strefy wpływów, czyli odzyskania niepodległości od Imperium Brytyjskiego w 1947 roku trzykrotnie przeradzał się w wojnę. Zgodnie z zastosowaną brytyjską koncepcją podziału posiadłości kolonialnych zdecydowano o utworzeniu dwóch państw w miarę jednolitych religijnie. Indie miały być w większości hinduistyczne, a Pakistan muzułmański.  Wkrótce po rozpoczęciu masowej migracji ludności, doszło do pierwszych potyczek. Muzułmańska ludność Kaszmiru jest podzielona pomiędzy Indie i Pakistan, przez granicę zwaną linią kontroli (Line of Control), od czasu, gdy oba państwa uzyskały niepodległość. Oba państwa deklarują swą suwerenność nad spornym terytorium Kaszmiru, w 2003 roku. Obie zgodziły się na zawieszenie broni i sporadycznie zgłaszają naruszenia zawieszenia broni.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.