Fot. U.S. Department of Defense.

Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie

W dniu 3 listopada br. płk Christopher R. Norrie ogłosił, że pierwszy Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy (ABCT) trafi do Europy na dziewięciomiesięczną rotację już tej zimy. Ponadto, na Stary Kontynent trafi 10. Brygada Lotnictwa Bojowego.

W czwartek, 3 listopada br. płk Christopher R. Norrie, dowódca 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division US Army) z Fort Carson (Kolorado) ogłosił, że jego jednostka zostanie rozmieszczona na Starym Kontynencie w zimę 2015/16 w ramach operacji Atlantic Resolve:

Rozlokowując Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy w całości, wliczając w to nasz ciężki sprzęt, do Europy będzie wyzwaniem, które brygada z dumą podejmie. Dzięki forsownemu treningowi, który przeprowadzaliśmy w zeszłym roku przygotowując się do tej operacji, jestem przekonany, że jesteśmy właściwą brygadą ciężką do kontynuowania zbrojnej obecności w Europie. ? powiedział pułkownik Norrie.

W ramach 3rd ABCT, do Europy trafi 4.100 żołnierzy, dysponujący 470 pojazdami, w tym 90 czołgami M1 Abrams, 130 bwp/bwr M2/M3 Bradley i armatohaubicami M109 Paladin. Jednostka trafi najpierw do Niemiec, a potem do Polski. Przypomnijmy, że w dniu 17 października br. szczeciński oddział Gazety Wyborczej informował, że prawdopodobną lokalizacją stacjonowania dowództwa amerykańskiej brygady pancernej w Polsce będzie Choszczno w województwie zachodniopomorskim (czytaj więcej: GW: Dowództwo amerykańskiej brygady w Choszcznie).

Do Europy trafi także około 1.750 żołnierzy z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division) z Fort Drum w stanie Nowy Jork. Dowódca 10. Dywizji Górskiej, gen. mjr Jeffrey Bannister powiedział, że:

Nie mógłbym być bardziej dumny z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego i wsparcia, które zapewniała przez ostatnie półtora roku na całym świecie. Jestem całkowicie pewien, że szkolenie, które przeszli wraz z doświadczeniem i niezrównanym dowództwem, zapewnią pełną gotowość do spełnienia wymagań dla wsparcia operacji „Atlantic Resolve” i teatru europejskiego.

Wcześniej, dowódca US Army Europe (USAREUR) gen. broni Ben Hodges zapowiedział, że grupa batalionowa składająca się z żołnierzy 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons) przybędzie do Polski z niemieckiego Vilseck (Bawaria) na przełomie stycznia i lutego 2017 roku i trafi prawdopodobnie do Orzysza (czytaj także: Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni oraz: Amerykanie będą stacjonować w Orzyszu?).

Źródło: armytimes.com: Army announces Europe deployment for armored BCT, aviators

Czytaj także:

Macierewicz: Dowództwo batalionów NATO w Elblągu

Szczyt NATO: Dowództwo amerykańskiej brygady pancernej w Polsce

WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.