Złote dinary wybijane przez ISIS - awers i rewersy / Źródło: Twitter.com

Państwo Islamskie (ISIS) wybija własne złote monety

Portal internetowy Al Arabiya donosi, iż Państwo Islamskie (ISIS) stworzyło własną walutę. Złote monety, które zostaną wkrótce wprowadzone na terenach opanowanych przez samozwańczy kalifat, są wybijane od ubiegłego roku.

Zdjęcia monet zostały opublikowane na Twitterze przez założyciela ruchu przeciwko działaniom ISIS Abbu Ibrahima Raqqawi?ego. Na rewersie jednej z monet znajdują się łany pszenicy falujące na wietrze a na drugiej wizerunek mapy świata. Awers obu monet zdobi napis po arabsku o treści ?Państwo Islamskie? oraz ?Kalifat oparty na doktrynie proroka?.

Bojownicy ISIS ogłosili, że od listopada zeszłego roku szukali sposobu na przywrócenie złotego dinara oraz srebrnego dirhama na obszarach przez siebie kontrolowanych, jako środek wymiany zamiast stosowanych walut.

ISIS twierdzi, iż w ten sposób chce uwolnić muzułmanów od ?satanistycznego globalnego systemu ekonomicznego?.

Wg portalu Terror Monitor Państwo Islamskie chce umieścić kurs wymiany swojej waluty na poziomie: jeden złoty dinar równowarty będzie 139 USD a jeden srebrny dirham ma mieć równowartość jednego USD.

Należy nadmienić, że dinar używany był na całym Półwyspie Arabskim w początkowych latach powstania Islamu, około 634 roku n.e.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy nowa waluta będzie miała swoją premierę. Krok ten jest jednak kolejnym sposobem na zwrócenie uwagi świata na fakt, iż Państwo Islamskie nie jest już tylko państwem z nazwy, a świat nie powinien być obojętny na jego działania.