Paweł Frankowski, Witold Rajchert „Sztuczki survivalowe” – recenzja

W środę, w dniu 30 marca 2016 roku na polskim rynku ukazała się książka pt. „Sztuczki survivalowe”. Książka wydana przez wydawnictwo Pascal to nie tylko poradnik, ale też „stworzone z pasją narzędzie przetrwania”. 

Ten świat jest równie piękny, co niebezpieczny. Pomimo postępu cywilizacyjnego nadal dotykają nas klęski żywiołowe, katastrofy naturalne, awarie, wypadki, kradzieże, zamieszki,  także konflikty zbrojne. Areną nowoczesnych zagrożeń nie jest już las czy góry,stały się nią miasta, a linia frontu może przebiegać w poprzek każdej ulicy” – od tych słów opisujących naszą rzeczywistość rozpoczyna się poradnik survivalowy Pawła Frankowskiego i Witolda Rajcherta.

Poradnik rozpoczyna się od krótkiego kilkustronicowego wprowadzenia, gdzie autorzy przygotowują czytelnika do dalszej lektury przedstawiając podstawy związane z survivalem. Książka składa się w sumie z 7 uporządkowanych rozdziałów, zakończenia i słowniczka pojęć survivalowych.

Rozdział 1: Bezpieczeństwo i sygnalizacja:

(22 aspekty survivalu)

Co zrobić, jeśli się zgubiłeś. Ubranie oraz sprzęt jako sygnalizacja. Nie stój jak słup soli. Jak wydostać się z niebezpiecznej dzielnicy. Obrona przed psem lub wilkiem. Unikaj zagrożenia. Jak walczyć z psem. Jeśli pies zaatakuje kogoś innego. Jak pokonywać przeszkody wodne. Jak się ratować z tonącego samochodu. Jak przetrwać pożar lasu. Atak terrorystyczny – jak się zachować. Jak uwolnić się z opaski zaciskowej. Jak ketchup może uratować życie. Na którym piętrze jest najbezpieczniej. Jak schować rzeczy w mieszkaniu. Jak się przygotować na sytuację kryzysową. Inwentaryzacja i poznanie okolicy. Kiedy i czym uciekać, a kiedy pozostać w domu. Jak walczyć z plagą zombie. Jak skrycie przemieszczać się w trakcie obławy. Jak przygotować/uchronić dziecko przed zgubieniem się.

Rozdział 2: Schronienie

(13 aspektów survivalu)

Pierwsza linia obrony. Jak zwiększyć skuteczność izolacji cieplnej posiadanej odzieży. Dlaczego nawet kurtka puchowa może nie zapewnić ciepła. Improwizowane ubranie. Skąd brać materiał? Czapka i rękawiczki. Buty siedmiomilowe. Skuteczne i łatwe w budowie schronienie. Jak wykorzystać poncho. Jak zrobić folię NRC. Ekonomiczny tarp. Jak spać w śpiworze i bivvy bagu. Jak oświetlić i ogrzać schronienie.

Rozdział 3: Woda

(11 aspektów survivalu)

Jak unikać odwodnienia. Jak pozyskać wodę z drzewa. Woda ze śniegu. Jak pozyskać wodę z gruntu. Jak ugotować wodę w reklamówce lub kurtce przeciwdeszczowej. Jak wykonać filtr do wody. Jak przefiltrować wodę za pomocą sznurka. Jak dbać o turystyczny filtr do wody. Jak przenosić wodę. Jak przechowywać wodę. Jak oszukać pragnienie.

Rozdział 4: Zdrowie i psychologia

( 12 aspektów survivalu)

Przygotowanie psychiczne. Błyskawiczne zaklejanie ran. Jak leczyć zatrucia pokarmowe. Czystość bez mydła i płynu do mycia naczyń. Naturalny lek przeciwgorączkowy. Dezynfekowanie i opatrywanie ran. Powody wychłodzenia organizmu. Gdy owady atakują. Jak się wyspać w lesie. Samotność i jak sobie z nią radzić. Jak WC pomoże ci monitorować twój stan zdrowia. Jak zrobić maskę przeciwgazową.

Rozdział 5: Ogień

(13 aspektów survivalu)

Nim rozpalisz ogień. Rozpałka z tego, co mamy przy sobie. Tuning zapałek. Nietypowe metody rozpalania ognia. Na co zwracać uwagę przy zakupie krzesiwa. Jak poprawnie używać krzesiwa. Rozpalanie na kolanie. Jak zarobić na ogniu. Jak przygotować niewidoczne ognisko. Jak przygotować ognisko całonocne. Ognisko warstwowe. Nodia (ognisko syberyjskie). Jak zgasić ognisko.

Rozdział 6: Jedzenie

(12 aspektów survivalu)

Jak przygotować lekki i tani, ale pożywny posiłek na wyprawę. Lodówka podczas blackoutu. Jedzenie z lasu, łąki i parku. Co i jak można upolować w mieście. Czym i jak skutecznie łowić ryby. Szaszłyki z owadów. Surowe, upieczone czy ugotowane? Jak przechowywać żywność w terenie. A gdyby wszystkie sklepy spożywcze były zamknięte? Jak przedłużyć czas przechowywania produktów spożywczych. Jak otworzyć konserwę bez otwieracza. Metody oszukiwania głodu.

Rozdział 7: Narzędzia, DIY oraz zestawy survivalowe

(21 aspektów bezpieczeństwa)

Jak zapłacić mniej albo wcale za kurs survivalowy. Jak przygotować się do kursu survivalowego. Jaki nóż do survivalu. Jak i z czego zrobić nóż w lesie. Z czym do lasu: nóż, maczeta, piła czy siekiera? Kompas w terenie. Jak zawartość kieszeni może uratować życie lub karierę. Jak wykorzystać smartfona w 101 procentach. Awaryjne ładowanie telefonu. Srebrna taśma w survivalu. Różne zastosowania karimaty turystycznej. Realna przydatność puszki survivalowej. Gdy zabraknie prądu, czyli awaryjne źródła światła. Jak wykonać improwizowany plecak lub torbę. Co spakować do plecaka ucieczkowego. Jak wykorzystać plecak ucieczkowy w sytuacji kryzysowej. Bandana i propozycje jej użycia. Zapasowe baterie i standaryzacja sprzętu. Sznurek z butelki. Jak uniknąć gubienia rzeczy? Jak uniknąć zniszczenia rzeczy?

Ponadto, oprócz ciekawych porad znajdziemy tam toolbook w którym znajdują się następujące rzeczy:

  • lusterko sygnałowe,
  • soczewka Fresnela,
  • linijki, zegar słoneczny,
  • znaczniki trasy,
  • podpałka.

OCENA:

Nie da się ukryć, że gdy pierwszy raz zobaczyłem ten poradnik pomyślałem, że zdecydowanie nie będzie to ciekawa lektura – w końcu co takiego może się tam znajdować o czym już bym nie wiedział. Przeglądając spis rozdziałów natrafiłem jednak na mnóstwo z pozoru błahych spraw, ale gdy zasiadłem do czytania tego poradnika uświadomiłem sobie, że to wszystko nie jest takie proste jakby mi się to wydawało.

O survivalu czytałem już w innych książkach, oglądałem filmy zarówno w telewizji jak i w serwisie internetowym YouTube, ale ilość przyswojonej wiedzy na temat podstaw przetrwania we współczesnym świecie zawartych w poradniku Pawła Frankowskiego i Witolda Rajcherta  przerosła moje oczekiwania.

Porady zawarte w tej książce bez wątpienia przydadzą się każdemu, dojrzałemu i świadomemu zagrożeń człowiekowi. Choć nie chcę pobudzać tu paranoi to pragnę zaznaczyć, tak jak zresztą robią to autorzy, że w dzisiejszych czasach wyzwania/zagrożenia czyhają na nas wszędzie. Warto więc zapoznać się ze wskazówkami i wziąć je sobie do serca. Polecam ją nie tylko osobom które poszukują informacji na temat survivalu, ale także przeciętnemu Kowalskiemu.


1459860841.62Autor: Paweł Frankowski, Witold Rajchert

Tytuł: Sztuczki survivalowe

Wydawnictwo: Pascal

Oprawa: miękka-klejona

Rok wydania: 2016

ISBN:  978-83-7642-672-3

Liczba stron: 160

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.