Fot. Maciej Nędzyński/CO MON.

PCO S.A. dostarczy Ukrainie przyrządy obserwacyjne i celownicze do wozów bojowych

W dniu 26 czerwca br. Przemysłowe Centrum Optyki S.A. podpisało umowę z ukraińską państwową korporacją „Ukrinmasz” na dostawy przyrządów obserwacyjnych i celowniczych do wozów bojowych.

W poniedziałek, 26 czerwca br. w Warszawie w obecności wiceministra obrony narodowej i sekretarza stanu Bartosza Kownackiego, Przemysłowe Centrum Optyki (PCO) S.A. podpisało umowę z ukraińską państwową korporacją „Ukrinmasz” na dostawy przyrządów obserwacyjnych i celowniczych do wozów bojowych.

Ta współpraca musi być współpracą biznesową, dawać korzyści obydwu stronom. ? powiedział Bartłomiej Kownacki, który nazwał umowę kolejnym krokiem we współpracy zbrojeniowej Polski i Ukrainy. Wiceszef MON podkreślił, że sprzęt będzie wykorzystywany operacyjnie i to będzie najlepiej świadczyło o jego jakości.

W ramach umowy dostarczone zostaną przyrządy poprawiające widzenie w warunkach nocnych bez zdradzania własnej pozycji. Kontrakt jest efektem dwuletniej współpracy, którą poprzedziły testy i pokazy na Ukrainie przeprowadzone dla zakładów modernizujących uzbrojenie i na poligonach.

Polska jednym z nielicznych krajów na świcie i w Europie, który wspiera nas w trudnych czasach walki z Rosją, nie tylko bronią, ale i technologią. ? powiedział dyrektor generalny ukraińskiej firmy Ukrinmasz, Serhij Sliusarenko. Wartość umowy jest objęta tajemnicą, ale Polska Zbrojna informowała w ubiegły piątek, że wyniesie ok. 750 tys. EUR.

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON.

Według Polski Zbrojnej, PCO S.A. dostarczy dla Żytomierskich Zakładów Pancernych 16 sztuk celowników działonowego 1PN22M oraz podobną liczbę ?pakietów modernizacyjnych? do wozów bojowych. W skład tych pakietów wchodzi peryskop noktowizyjny kierowcy PNK-55, dzienno-nocny przyrząd obserwacyjny dowódcy TKN-3Z i celownik działonowego 1PN22MZ. Komunikat głosi, że choć umowa pomiędzy PCO S.A., a korporacją Ukrinmasz przewiduje dostawę podzespołów do ok. 30 pojazdów, nie jest wykluczone, że Ukraińcy złożą kolejne zamówienia, a PGZ S.A. i SC UkrOboronProm zacieśnią współpracę.

Przemysłowe Centrum Optyki (PCO) S.A. z Warszawy jest pierwszym w Polsce i do teraz jest nie tylko największym, ale niemal jedynym producentem wyrobów optoelektronicznych z zastosowaniem techniki laserowej. Optoelektronika i technika laserowa to dziedziny, których dynamiczny rozwój rozpoczął się w końcu lat 60. i na początku 70. Do chwili obecnej systemy optoelektroniczne i laserowe są niezbędnym elementem wyposażenia niemal każdego typu bojowego sprzętu wojskowego.

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON.

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON.

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON.

Źródła:

mon.gov.pl: PCO dostarczy Ukrainie przyrządy optoelektroniczne

polska-zbrojna.pl: Polska zbrojeniówka walczy o ukraiński rynek

Czytaj także:

Dostawy optoelektroniki dla Wojsk Lądowych i Obrony Terytorialnej [FOTO]

Ukraina: Powstanie nowa samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm?

Ukraina: Sfotografowano transporter-wyrzutnię nowej rakiety balistycznej Grom-2

Ukraina zbuduje nowy samolot myśliwski?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.