IAI Searcher 2, bezzałogowiec klasy taktycznej, produkowany przez izraelskie przedsiębiorstwo. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0).

PGZ S.A. podpisała porozumienia o współpracy z izraelskimi IAI oraz ELTA Systems

W dniu 20 lipca br. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Israel Aerospace Industries Ltd. i ELTA Systems podpisały porozumienie o współpracy, dotyczące m.in. systemów bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej, walki elektronicznej oraz tankowców powietrznych.

W czwartek, 20 lipca br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. raz Israel Aerospace Industries Ltd. i ELTA Systems Ltd. (spółka zależna IAI) podpisały porozumienie o współpracy (Memorandum of Understaning; MoU), dotyczące m.in. systemów bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej, walki elektronicznej oraz tankowców powietrznych.

Podpisanie porozumienia o współpracy stanowi kolejny krok w budowaniu partnerskich relacji biznesowych pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. oraz Isreel Aerospace Industries Ltd. i ELTA Systems Ltd. Również 20 lipca br. nastąpiło podpisanie odrębnej umowy o współpracy pomiędzy PGZ S.A. i ELTA Systems. W podpisanych dokumentach porozumienia wyraziły wolę rozpoczęcia współpracy w zakresie promocji, marketingu oraz sprzedaży, a także produkcji na licencji i wspólnego opracowywania przyszłych produktów dla różnych programów modernizacyjnych realizowanych w Polsce. PGZ S.A., IAI oraz ELTA Systems postanowiły również, że podejmą wspólne działania ukierunkowane na rozpoczęcie eksportu wspólnie opracowanych produktów.

Błażej Wojnicz, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., powiedział:

Porozumienie o współpracy, które właśnie zostało podpisane, otwiera przed Polską Grupą Zbrojeniową perspektywę pozyskania nowych kompetencji przemysłowych i wykorzystanie ich nie tylko na rzecz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, ale także w innych projektach biznesowych, budujących bezpieczeństwo państw sojuszniczych. Możliwości kooperacji pomiędzy PGZ i IAI są bardzo szerokie, obejmują również głęboki transfer innowacyjnych technologii lotniczych do spółek z Grupy PGZ. Z kolei prognozy biznesowe dotyczące potencjalnej realizacji wspólnych projektów są powodem do optymizmu.

Z kolei Joseph Weiss, prezes zarządu Israel Aerospace Industries Ltd., dodał:

Oczekujemy z niecierpliwością na wyniesienie naszych interesów w Polsce na następny poziom wraz z naszymi partnerami z PGZ. Jesteśmy pewni, że będzie to partnerstwo strategiczne i długoterminowe, które połączy zaawansowane możliwości technologiczne IAI oraz firm z grupy PGZ. Ta synergia dostarczy rozwiązania dla modernizacji polskiej armii oraz wniesie wkład w polską gospodarkę i bezpieczeństwo.

Na mocy podpisanych porozumień Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz strona izraelska dokonają także przeglądu programów Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, w których mogą zostać wykorzystane rozwiązania technologiczne i produkty oferowane przez Isreael Aerspace Industries Ltd. oraz ELTA Systems Ltd.

Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A.

Israel Aerospace Industries (IAI) to największe izraelskie przedsiębiorstwo lotnicze i obronne, oraz uznany na całym świecie lider technologii i innowacji, specjalizujący się w rozwijaniu i produkcji zaawansowanych, najnowocześniejszych systemów dla bezpieczeństwa w powietrzu, przestrzeni kosmicznej, na morzu, na lądzie, w cyberprzestrzeni oraz wewnętrznego. Od 1953 roku firma dostarcza zaawansowane technologicznie rozwiązania dla rządów i klientów komercyjnych na całym świecie, w tym: satelity, rakiety, broń i amunicję, systemy bezzałogowe i robotyczne, radary, C4ISR i inne. IAI zajmuje się także projektowaniem i produkcją odrzutowców biznesowych i części samolotowych, przeprowadza remonty i prace konserwacyjne samolotów komercyjnych oraz przekształca samoloty pasażerskie w konfiguracje transportowe i powietrzne tankowce.

Źródło:

pgzsa.pl: Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała porozumienia o współpracy z Israel Aerospace Industries oraz ELTA Systems

Czytaj także:

Porozumienie PGZ S.A. z Bell Helicopter ws. śmigłowców UH-1Y Venom

Porozumienie o współpracy pomiędzy PGZ S.A. a I3TO

USA: PGZ S.A i Northrop Grumman podpisały list intencyjny o współpracy

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Raytheonem, Autosanem i PGZ S.A.

Boeing podpisał list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową ws. AH-64E Guardian

Izraelski dron zabezpieczy Szczyt NATO i ŚDM

Gryf ? nowy polski dron na bazie Watchkeepera

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.