/Fot. Radosław Drożdżewski na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International via Wikimedia Commons.

Piechota Morska szuka sposobu na wrogie drony

Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych szuka technologii pozwalającej na wykrywanie i niszczenie dostępnych na rynku komercyjnym bezzałogowych aparatów latających, które mogą posłużyć wrogom Stanów Zjednoczonych do śledzenia i zbierania informacji na temat ruchu amerykańskich wojsk. 

Podczas prezentacji na Modern Marines Day Expo, starszy sierżant Justin Olson – operator MARSOC, wojskowej formacji specjalnej należącej do Korpusu Piechoty Morskiej powiedział, że Dowództwo Piechoty Morskiej poszukuje technologii pozwalającej na wygrywanie, namierzanie i niszczenie dostępnych na rynku komercyjnym bezzałogowych aparatów latających, które mogą stanowić zagrożenie dla amerykańskich żołnierzy. Według starszego sierżanta Justina Olsona, nowa technologia musi być zdolna do śledzenia i wykrywania małych bezzałogowych aparatów latających oraz do unieszkodliwiania ich jeśli będą stwarzać zagrożenie. Operator MARSOC zaznaczył, że Piechota Morska USA nie skupia się tu na przeciwdziałaniu bezzałogowym aparatom latającym w dużej skali – według Olsona chodzi o mikroskopijne, mieszczące się w dłoni bezzałogowce które będzie wykorzystywał wróg.

Jak podaje starszy sierżant Nic Gagnon, członek zespołu ds. rozwoju wchodzącego w skład MARSOC, żołnierze Piechoty Morskiej poszukują technologii do zwalczania wszystkiego co każdy może kupić od ręki.  Warto zaznaczyć, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zakupił już 100 ręcznych zestawów DroneDefender firmy Battelle. Zestaw DroneDefender to prosta konstrukcja ważąca zaledwie 7,5 kilograma, posiadająca skuteczny zasięg do 400 metrów (czytaj także: Departament Obrony USA zamówił setkę zestawów do zwalczania dronów [WIDEO]). Komendant Korpusu Piechoty Morskiej generał Rober Neller stwierdził, że pragnie by do 2017 roku, każda grupa bojowa US Marines posiadała środki w postaci bezzałogowców do prowadzenia operacji nadzoru i zwiadu, dla zwalczania nowej generacji „wyrafinowanych zagrożeń”.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.