Pływająca baza morska USNS Lewis B. Puller (T-ESB-3) w Naval Station Norfolk. / U.S. Navy Combat Camera Photo by Mass Communication Specialist 1st Class David Kolmel.

Pierwsza misja pływającej bazy morskiej USNS ?Lewis B. Puller?

W dniu 10 lipca br. z Naval Station Norfolk (Wirginia) wyszła w morze z pierwszą misją pływająca baza morska USNS Lewis B. Puller (T-ESB-3), jedyny okręt tej klasy na świecie, który wesprze działania V Floty US Navy w regionie Bliskiego Wschodu.

Norfolk, Wirigina, USA. / Wikimedia Commons.

Jak poinformowała służba prasowa US Navy, w poniedziałek, 19 lipca br. z portu wojennego Naval Station Norfolk (Wirginia) wyszła w morze z pierwszą misją pływająca baza morska USNS Lewis B. Puller (T-ESB-3), celem wsparcia działania V Floty US Navy w regionie Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej, gdzie zastąpi okręt desantowy USS Ponce (AFSB(I)-15), typu Austin, przebywający tam od 2016 roku.

Kmdr Arlen Rose, oficer wachtowy na okręcie powiedział:

Nazywamy siebie ?Team Puller?. Jest to zupełnie nowy okręt, więc mieliśmy wiele rzeczy do nauczenia się. Marynarze US Navy trenowali przez rok z cywilną częścią załogi, aby przygotować się do tej misji. Jesteśmy gotowi, aby przebazować ?Pullera? tam, gdzie jest jego właściwe miejsce w Marynarce. Wszyscy są naprawdę podekscytowani, aby wziąć się do pracy i zobaczyć co ?Puller? potrafi zrobić.

USNS Lewis B. Puller (T-ESB-3) został przekazany Dowództwu Logistyki US Navy (Military Sealift Command; MSC) w czerwcu 2015 roku i został pierwszą pływającą bazą morską na świecie. Okręt posiada 250-osobową załogę mieszaną, złożoną z oficerów i marynarzy US Navy oraz personelu cywilnego (CIVMAR). Kpt. George McCarthy, dowódca Pullera powiedział, że personel cywilny koncentruje się przede wszystkim na eksploatacji okrętu, w tym na sprawach nawigacji, napędu i systemu wentylacji.

Pływająca baza morska USNS Lewis B. Puller (T-ESB-3) w Naval Station Norfolk. / U.S. Navy photo by Bill Mesta/Released.

Według dowódcy, okręt zostanie rozmieszczony poza granicami kraju na stałe, co zaoszczędzi ogromną ilość czasu potrzebną na wysłanie go w wybrany region świata, tak więc remonty, naprawy czy wymiana załóg będą przebiegać w obszarze odpowiedzialności V Floty US Navy.

Okręt klasy AFSB (Afloat Forward Staging Base), który jest rozwinięciem pływających platform ładunkowych MLP (Mobile Landing Platform) o długości 233 metrów, 50 metrów szerokości, 7,8 metra zanurzenia oraz 78.000 ton wyporności, w przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych jednostek swojej klasy, USNS Montford Point (T-ESD-1) i USNS John Glenn (T-ESD-2), posiada pokład lotniczy o powierzchni 4.831 metrów kwadratowych i został przystosowany do działań przeciwminowych, antypirackich, misji bezpieczeństwa na morzu, usuwania skutków katastrof humanitarnych i naturalnych, czy reagowania na sytuacje kryzysowe. Ponadto, może przenosić paliwo, części zamienne, wyposażenie, służyć jako warsztaty naprawcze czy punkt planowania misji. Przebudowa okrętu kosztowała 130 mln USD. Został nazwany na cześć legendarnego dowódcy Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) z czasów II wojny światowej i wojny w Korei, gen. Lewisa Burwella ?Chesty’ego? Pullera.

Druga pływająca baza morska, przeznaczona dla US Navy, czyli USNS Hershel „Woody” Williams (T-ESB 4) jest obecnie budowana przez General Dynamics National Steel and Shipbuilding Company (NASSCO) w San Diego i ma być gotowa na początku 2018 roku, a obszarem odpowiedzialności będzie Ocean Spokojny.

WIDEO (przygotowania dywizjonu VMM-263, wyposażonego w przemiennopłaty MV-22B Osprey do misji na USNS Lewis B. Puller):

Źródło:

navy.mil: USNS Lewis B. Puller Begins First Operational Deployment

Czytaj także:

FFG(X): Rusza program budowy fregat rakietowych nowej generacji dla US Navy

Kolizja amerykańskiego okrętu wojennego i cywilnej jednostki u wybrzeży Japonii [WIDEO]

Korea: Incydent z udziałem krążownika rakietowego US Navy

US Navy przeprowadziła atak rakietowy na Syrię [WIDEO]

Japonia: Krążownik rakietowy US Navy osiadł na mieliźnie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.