Fot. screen YouTube.

Pierwsza udana salwa z amerykańskiego działa elektromagnetycznego [WIDEO]

W dniu 20 lipca br. Morskie Biuro Badawcze US Navy (ONR) poinformowało o pierwszym udanym teście salwy dwóch strzałów oddanych z prototypowego działa elektromagnetycznego BAE Systems Electromagnetic Railgun o mocy 32 megadżuli i kalibrze 155 mm.

Położenie Morskiego Centrum Walki Nawodnej im. kontradm. Johna A. Dahlgrena w hrabstwie King George (Wirginia, USA). / Wikimedia Commons.

W czwartek, 20 lipca br. Morskie Biuro Badawcze US Navy (Office of Naval Research; ONR) opublikowało nagranie wideo z najnowszych testów prototypowego działa elektromagnetycznego BAE Systems Electromagnetic Railgun o mocy 32 megadżuli i kalibrze 155 mm. O ile jak dotąd railgun strzelał pojedynczo podczas testów, to teraz po raz pierwszy oddał salwę, złożoną z dwóch strzałów. Wystrzelony pocisk z prędkością 7,5 Ma razi cel energią kinetyczną z prędkością 5 Ma nawet na odległość prawie 180 km (110 mil morskich). Test odbył się w Morskim Centrum Walki Nawodnej im. kontradm. Johna A. Dahlgrena (Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division; NSWCDD), które znajduje się na obszarze niemunicypalnym Dahlgren w hrabstwie King George (Wirginia).

Tego samego dnia pojawiła się także zapowiedź, że do końca 2018 roku zostanie oddana salwa dziesięciu strzałów na minutę, co potwierdził Thomas Beutner szef departamentu Naval Air Warfare and Weapons w ONR. Z kolei w 2019 roku nastąpi test superszybkich pocisków nowej generacji BAE Systems HVP (Hyper Velocity Projectile), łączących w sobie wszechstronność i modułowość. W tym samym roku podczas kilku testów różnych wersji działa, celem wyboru najlepszego rozwiązania dla US Navy. ONR podsumuje program działa elektromagnetycznego wraz z końcem roku fiskalnego 2019 i podejmie decyzje jaka będzie dalsza ścieżka badań.

WIDEO:

BAE Systems Electromagnetic Railgun to nie jedyne obecnie testowane działo elektromagnetyczne. Bezprochowe, rewolucyjne uzbrojenie zaprojektowane z myślą o okrętach wojennych o nazwie Blitzer Railgun powstaje w General Atomics Electromagnetic Systems Group w trzech wersjach o mocy 3, 10 i 32 megadżuli (m.in. najmniejsze było testowane na szybkim katamaranie transportowym Joint High Speed Vessel typu Spearhead, USNS Millinocket (JHSV-3) w 2016 roku i rozważane jest do testów na trzecim niszczycielu nowej generacji typu Zumwalt, Lyndon B. Johnson (DDG-1002)). W przypadku drugiego, producent zapowiedział nowe testy z amunicja hipersoniczną o zmodyfikowanej konstrukcji oraz nową konfiguracją zasilania na początku 2018 roku.

Nie tylko Stany Zjednoczone prowadzą badania nad railgunami. Turcja zaprezentowała w październiku ub. r. i testowała dwa miesiące później działo elektromagnetyczne Tübitak Sapan (tur. ?proca?) o mocy 14 megadżuli, opracowywane z myślą o fregatach rakietowych nowej generacji typu TF-2000, a w maju br. podczas 13. międzynarodowej wystawy zbrojeniowej IDEF?17 w Stambule, przedsiębiorstwo ASELSAN A.Ş. zaprezentowało koncepcję działa o nazwie Tufan (tur. ?burza?) (czytaj więcej: IDEF?17: Prezentacja koncepcji tureckiego działa elektromagnetycznego Tufan). Kolejnym krajem zainteresowanym rozwojem tej technologii jest Japonia, która planuje uzbroić przyszłe niszczyciele rakietowe typu 27DD w railguny o nazwie JAX (czytaj więcej: Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne).

Źródła:

youtube.com: usnavyresearch 

insidedefense.com: Electromagnetic railgun will demo 10 rounds per minute

janes.com: GA-EMS to test 10 MJ railgun in early 2018

Czytaj także:

Demonstracja użycia broni laserowej US Navy w Zatoce Perskiej [WIDEO]

Raytheon przetestował broń laserową na śmigłowcu AH-64 Apache

MDA ujawnia szczegóły nt. drona uzbrojonego w laser antybalistyczny

Lockheed Martin dostarczy US Army laser o mocy 60 kW

BAE Systems: Laser z soczewkami atmosferycznymi bronią przyszłości [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.