AMX-56 Leclerc, należący do wojsk lądowych ZEA. / Źródło: janes.com

Pierwsze bojowe użycie czołgów AMX-56 Leclerc

Wojska pancerne Zjednoczonych Emiratów Arabskich użyły m.in. czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc wspierając siły interwencyjne Arabii Saudyjskiej podczas trwającej wojny domowej w Jemenie. To pierwsze operacyjne użycie tych maszyn produkcji francuskiej.

W dniu 3 sierpnia br. niedaleko portu w Adenie z ex-amerykańskich okrętów desantowych ZEA dokonano wyładowania na ląd pojazdów armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich: wozów bojowych produkcji rosyjskiej BMP-3, południowoafrykańskich 155 mm haubic samobieżnych G6 Denel i 120 mm samobieżnych moździerzy RG-31 Agrab oraz czołgów AMX-56 Leclerc. Zaobserwowano także towarzyszące im wozy ewakuacji technicznej i inżynieryjne, bazujące na podwoziach francuskich czołgów. Następnie siły arabskie wyparły rebeliantów Hutu ze stolicy Jemenu oraz zdobyły bazę sił powietrznych Al-Anad, leżącą 48 km na północy-zachód.

Wozy bojowe BMP-3, należące do armii ZEA. / Wikimedia Commons.

Wozy bojowe BMP-3, należące do armii ZEA. / Wikimedia Commons.

155 mm haubica samobieżna G6 Denel podczas prezentacji dla armii ZEA / Źródło: worlddefencenews.blogspot.com

155 mm haubica samobieżna G6 Denel podczas prezentacji dla armii ZEA / Źródło: worlddefencenews.blogspot.com

RG-31 Agrab / Źródło: armyrecognition.com

RG-31 Agrab / Źródło: armyrecognition.com

Według zachodnich specjalistów, desant ten był największą tego typu operacją wojskową na obszarze Półwyspu Arabskiego od czasu działań koalicji, prowadzących do wyzwolenia Kuwejtu, zajętego przez Saddama Husajna w 1991 roku. Tymczasem od 12 lipca br. na terytorium Jemenu były już rozlokowane wozy minoodporne amerykańskiej produkcji Oshkosh M-ATV, należące do sił specjalnych ZEA oraz Arabii Saudyjskiej.

Oshkosh M-ATV M1245A1 by Ralph1989.

Oshkosh M-ATV M1245A1 by Ralph1989.

Było to także pierwsze użycie bojowe czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc w działaniach stricte ofensywnych (Francja wysłała wcześniej swoje czołgi Leclerc do Kosowa w 1999 roku oraz Libanu w 2003 roku, ale były to operacje pokojowe ? przyp. red.). Z wiodących zachodnich konstrukcji, tylko francuskie czołgi do tej pory nigdy nie przeszły chrztu bojowego.

Niektóre z czołgów należących do wojsk pancernych ZEA są wyposażone w modułowy system walki miejskiej AZUR (fr. Action en Zone Urban; według oficjalnych informacji co najmniej 13 z 388 czołgów tego kraju jest w nie wyposażonych ? przyp. red.). Dzięki systemowi czołg posiada rozbudowany pancerz po bokach (wykonany z materiałów kompozytowych ? przyp. red.) i z tyłu wozu, zwiększające ochronę przedziału załogi. W tylnej części kadłuba oraz wieży zamontowano pancerz prętowy chroniący przed atakiem z RPG oraz poprawiono ochronę przedziału silnikowego przed koktajlami Mołotowa. Część użytych czołgów w operacji w Jemenie jest wyposażonych w system AZUR.

Schemat modułowego systemu walki miejskiej AZUR. / Źródło: military-meshes.com

Schemat modułowego systemu walki miejskiej AZUR. / Źródło: military-meshes.com

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.