F-35A Lightning II, należący do USAF. / Wikimedia Commons.

Pierwsze F-35A dla Turcji już w 2018 roku

Podsekretariat ds. Przemysłu Obronnego (SSM) ogłosił, że pierwsze dostawy myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II dla Tureckich Sił Powietrznych rozpoczną się w 2018 roku.

W dniu 28 października br. turecki Podsekretariat ds. Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Müsteşarl???; SSM) ogłosił, że pierwsze dostawy myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II dla Tureckich Sił Powietrznych (Türk Hava Kuvvetleri) rozpoczną się w 2018 roku.

Choć SSM nie precyzuje o jaką liczbę F-35A chodzi, to dwóch wysokich rangą oficjeli amerykańskich, związanych z programem JSF, przekazało ? pod warunkiem anonimowości ? agencji informacyjnej Reuters, że druga dostawa myśliwców nie powinna przekroczyć 24 maszyn.

Podsekretariat oświadczył, że kolejne zamówione przez rząd w Ankarze maszyny powinny zostać dostarczone w 2021 i 2022 roku. Informacje te pojawiły się po spotkaniu komitetu wykonawczego SSM z premierem Turcji Binali Y?ld?r?mem. Przedstawiciel Lockheed Martin w odpowiedzi na decyzję SSM powiedział, że jego firma czuje się wyróżniona, dzięki ciągłości tureckiego zaangażowania w programie F-35, które zostało dalej zademonstrowane piątkowym oświadczeniem.

Turcja uczestniczy w programie JSF jako partner poziomu III od 2002 roku, co kosztuje budżet tego państwa około 200 mln USD rocznie. Państwowa korporacja zbrojeniowa Turkish Aerospace Industries (TAI) bierze udział w produkcji elementów samolotu (centralnej części kadłuba F-35A ? przyp. red.), a w przyszłości zamówione maszyny mają być montowane w Turcji. W dniu 5 stycznia 2012 roku Turcja ogłosiła autoryzację zakupu dwóch pierwszych maszyn. Za taką opcją opowiedział się Podsekretariat ds. Przemysłu Obronnego, w którego skład wchodzą premier, minister obrony, szef sztabu generalnego i agencji zamówień wojskowych. Samoloty mają w przyszłości zastąpić używane przez ten kraj samoloty F-4 i F-16. Tureckie Siły Powietrzne zainteresowane są wstępnie pozyskaniem 116 samolotów F-35A Lightning II.

Źródła:

reuters.com: Turkey expects first F-35 delivery in 2018, plans more orders

tai.com.tr: JSF/F-35 Program

Czytaj także:

Pożar amerykańskiego F-35A Lightning II w czasie ćwiczeń

Japonia odebrała pierwszy myśliwiec F-35A Lightning II [ZDJĘCIA + WIDEO]

Piętnaście myśliwców F-35A uziemionych z powodu usterki

USAF: Pierwsza eskadra F-35A osiągnęła gotowość bojową

F-35A Lightning II zestrzelił drona

F-35 wyruszą do walki z islamistami?

Coraz bliżej seryjnej produkcji tureckich czołgów podstawowych Altay?

T-70 TUHP z Polski dla Turcji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.