Żołnierz 1. Brygady Golani wchodzącej w skład Sił Obronnych Izraela. /Fot. Israel Defense Forces

Pierwsze starcie ISIS i Sił Obronnych Izraela na Wzgórzach Golan

W niedzielę, w dniu 27 listopada br. około godziny 8:30 (czasu lokalnego) na Wzgórzach Golan doszło do pierwszego bezpośredniego starcia pomiędzy żołnierzami 1. Brygady Golani Sił Obronnych Izraela a bojownikami brygady Shuhada al-Yarmouk, która zawarła sojusz z tzw. Państwem Islamskim (ISIS). W wyniku starcia zlikwidowanych zostało czterech terrorystów – żaden z Izraelczyków nie odniósł obrażeń.

Wzgórza Golan (hebr. ??? ?????). /Fot. Wikimedia Commons.

Wzgórza Golan (hebr. ??? ?????). /Fot. Wikimedia Commons.

Według rzecznika Sił Obronnych Izraela, podpułkownika Petera Lernera, do starcia doszło w niedzielę, w dniu 27 listopada br. na południowym zboczu Wzgórz Golan. Rzecznik izraelskiej armii stwierdzil, że do ataku na izraelskich z 1. Bryhady Golani doszło wówczas gdy pojazd którym poruszali się dzihadyści znalazł się w odległości zaledwie kilkuset metrów od granicy izraelsko-syryjskiej.

Patrol izraelskiej armii został ostrzelany przez bojowników brygady Shuhada al-Yarmouk, którzy do tego celu wykorzystali ciężki karabin maszynowy zamontowany na pojeździe terenowym oraz moździerze. Patrol odpowiedział ogniem, doszło do krótkotrwałej wymiany ognia pomiędzy izraelską armią a dzihadystami.

Według Petera Lernera, atak został szybko zakończony dzięki bliskiemu wsparciu z powietrza zapewnionemu przez Siły Powietrzne Izraela, których samoloty dokonały nalotu na pozycję w której znajdował się pojazd napastników – w wyniku nalotu zginęli wszyscy dżihadyści ze sprzymierzonej z Państwem Islamskim, brygady Shuhada al-Yarmouk.

Premier Izraela, Benjamin Natenjahu pogratulował wojsku skutecznego odparcia ataku oraz zaznaczył, że jego kraj nie pozwoli Państwu Islamskiemu ani żadnej innej wrogiej organizacji na wykorzystywanie konfliktu zbrojnego w Syrii do tworzenia placówek w pobliżu granic Izraela. Nie jest jasne, czy atak był wynikiem spontanicznej decyzji dzihadystów, czy też szerszego planu zakładającego uruchomienie nowego frontu.

/Fot. IDF

/Fot. IDF

W poniedziałek, w dniu 28 listopada br. czyli dzień po ataku na izraelskich żołnierzy na batalionu rozpoznawczego, izraelskie lotnictwo przyprowadziło odwetowe naloty bombowe na pozycje Państwa Islamskiego znajdujące się na południe od Wzgórz Golan. Według rzecznika izraelskiej armii uderzenia odwetowe skierowane były przeciw byłej wojskowej placówce – wcześniej wykorzystywanej przez siły ONZ – wykorzystywanej przez ISIS do prowadzenia ataków na terenach nieopodal granicy. Celem nalotów było uniemożliwienie terrorystom z Państwa Islamskiego korzystania z tej placówki, a co za tym idzie zmniejszenie zagrożenia dla rejonu przygranicznego.

Źródło: The New York Times | Middle East | Israel Defense Forces Kill 4 ISIS-Linked Attackers in Golan HeightsThe Jerusalem Post | Arab-Israeli Conflict | Israel strikes new ISIS target in Syria day after Golan attack 

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.