Tureckie myśliwce F-4E Phantom II. / fot. Türk Hava Kuvvetleri.

Pierwsze w historii wspólne rosyjsko-tureckie bombardowania w Syrii

Jak poinformowała agencja prasowa TASS, w dniu 18 stycznia br. siły lotnicze Rosji i Turcji przeprowadziły wspólną operację militarną z udziałem 17 samolotów bojowych obu państw przeciwko celom Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii. To pierwsza w historii operacja wojskowa Rosji i członka Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Al-Bab, Aleppo, Syria. / Wikimedia Commons.

Al-Bab, Aleppo, Syria. / Wikimedia Commons.

W środę, w dniu 18 stycznia br. samoloty bojowe Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) Federacji Rosyjskiej i Tureckich Sił Powietrznych (Türk Hava Kuvvetleri) po raz pierwszy w historii przeprowadziły wspólną operację militarną przeciwko celom Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii.

Jak informuje agencja prasowa TASS ze strony rosyjskiej wzięły udział cztery bombowce taktyczne Su-24M (w kodzie NATO: Fencer-D), cztery samoloty szturmowe Su-25 (Frogfoot) oraz jeden bombowiec taktyczny Su-34 (Fullback), a z tureckiej cztery myśliwce F-16C Fighting Falcon i cztery F-4E Phantom II. Samoloty rosyjskie wystartowały z bazy lotniczej Hmejmim w Syrii, a tureckie z bazy lotniczej Diyarbak?r.

Zgrupowanie rosyjskich i tureckich maszyn uderzyło na cele ISIS w pobliżu Al-Bab w muhafazie Aleppo w Syrii. Wszystkie z zaplanowanych 36 celów zostało rażonych. ? powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej gen. por. Siergiej Ruckoj, szef głównego dowództwa operacyjnego Sztabu Generalnego SZ FR.

Cele zostały wcześniej rozpoznane w ciągu dwóch poprzednich dni z wykorzystaniem bezzałogowych aparatów latających oraz dzięki zobrazowaniu satelitarnemu, a ich dobór został zaakceptowany przez sztaby generalne sił zbrojnych oraz dowództwa sił lotniczych obu państw. Generał podkreślił, że wspólne rosyjsko-tureckie bombardowania obiektów ISIS dowiodły wysokiej efektywności.

Gen. Ruckoj poinformował przy okazji, że w dniu 12 stycznia br. przedstawiciele WKS i Türk Hava Kuvvetleri podpisali memorandum o bezpieczeństwie lotów i przeciwdziałania incydentom w przestrzeni powietrznej Syrii. Dokument zezwolił jednocześnie na prowadzenie wspólnych operacji lotniczych przez oba kraje w celu eliminacji ugrupowań terrorystycznych w Syrii.

Warto zauważyć, że wspólna operacja militarna lotnictwa Rosji i Turcji, która jest członkiem NATO jest bezprecedensowa, zważywszy, że jeszcze rok temu oba kraje były na drodze do zaognienia konfliktu dyplomatycznego po zestrzeleniu przez tureckie myśliwce F-16 rosyjskiego bombowca Su-24M, do którego doszło w dniu 24 listopada 2015 roku (czytaj więcej: Turcy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy). Najnowsze działania Turcji, zwłaszcza po nieudanym puczu z połowy lipca ub. r. (czytaj więcej: Zamach stanu w Turcji? oraz: Upadek wojskowego puczu w Turcji), razem z antyamerykańską retoryką powtarzaną co jakiś czas, po raz kolejny mogą postawić pod znakiem zapytania jej wiarygodność jako solidnego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Co ciekawe, naloty rosyjsko-tureckie nastąpiły raptem w jedną dobę po bombardowaniach Al-Bab przez lotnictwo amerykańskie, po tym jak rząd w Ankarze skrytykował Waszyngton za zbyt nikłą pomoc Turcji w ramach trwającej w Syrii od końca sierpnia ub. r. operacji lądowej Tarcza Eufratu. Rzecznik operacji Inherent Resolve, płk John Dorrian powiedział, że koalicja pod dowództwem Stanów Zjednoczonych przeprowadziła w dniu 17 stycznia br. cztery naloty na cele Państwa Islamskiego, co leżało we wspólnym interesie USA i Turcji.

Źródła:

mil.ru: Chief of the Main operational directorate of the General Staff of the Russian Armed Forces Lieutenant General Sergei Rudskoy held a media briefing

tass.com: Russia, Turkey conducting first joint air operation against Islamic State

hurriyetdailynews.com: US carries out strikes near Syria?s al-Bab after Turkish criticism

Czytaj także:

Rosyjski ambasador zastrzelony w Ankarze

Rosjanie rozmieścili w Syrii najnowsze pojazdy minoodporne KamAZ Tajfun-K

Syria: Incydent z udziałem amerykańskiego i rosyjskiego lotnictwa

Dziesięć rosyjskich bombowców Su-24M2 dla Syrii

Turcja kupi rosyjskie systemy S-400 Triumf?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.