Pierwszy Su-30SM po wylądowaniu w bazie lotniczej w Czerniachowsku w dniu 8.12.2016 r. / fot. mil.ru

Pierwszy myśliwiec Su-30SM trafił do obwodu kaliningradzkiego

W dniu 8 grudnia br. w bazie lotniczej Czerniachowsk w obwodzie kaliningradzkim wylądował pierwszy myśliwiec wielozadaniowy Su-30SM (w kodzie NATO: Flanker-H), przeznaczony dla lotnictwa bojowego rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

Czerniachowsk, obwód kaliningradzki, Rosja. / Wikimedia Commons.

Czerniachowsk, obwód kaliningradzki, Rosja. / Wikimedia Commons.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w dniu 8 grudnia br. w bazie lotniczej Czerniachowsk w obwodzie kaliningradzkim wylądował pierwszy myśliwiec wielozadaniowy Su-30SM (w kodzie NATO: Flanker-H), przeznaczony dla lotnictwa bojowego rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Podczas uroczystego przekazania i powitania nowego typu samolotu w bazie, dowództwo Floty Bałtyckiej zapowiedziało, że w ramach modernizacji technicznej parku samolotowego w obwodzie kaliningradzkim, w 2017 roku do bazy trafi jeszcze kilka myśliwców Su-30SM.

Piloci oraz członkowie ekipy technicznej przeszli treningi w centrum szkoleniowym dla lotnictwa morskiego w Jejsku w Kraju Krasnodarskim i obecnie oczekują w Czerniachowsku na przybycie kolejnych maszyn tego typu.

Baza lotnicza w Czerniachowsku stanowi bazę lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Rosji, położoną w odległości 4 km na południowy-zachód od Czerniachowska. W czasach ZSRR była bazą bombowców strategicznych. Obecnie, pełni funkcję lotniska rezerwowego, gotowego przyjąć przebazowane bombowce strategiczne, a na stałe stacjonują tam starsze myśliwce Su-27P.

W dniu 27 listopada br. w Irkucku, gdzie mieszczą się zakłady Korporacji Irkut, producenta maszyn, nastąpił odbiór kolejnej partii myśliwców Su-30SM, przeznaczonych dla lotnictwa bojowego WMF oraz zespołu akrobatycznego Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) Russkije Witjazi i samolotów szkolno-bojowych Jak-130 dla WKS. Jeden z Su-30SM otrzymał wówczas nazwę własną Irkuck.

Myśliwce wielozadaniowe Su-30SM zalicza się do maszyn generacji 4+. Bazując na przeznaczonym dla Indii Su-30MKI, nowa wersja w celu spełnienia wymagań stawianych przez rosyjskie wojska została wyposażona w nowe m.in.: radary Bars-R oraz ekrany HUD (zastąpiono tym samym izraelskie wskaźniki przezierne El-Op SU 967 francuskim Thales 3022 lub rosyjskimi RPKB IKSz-1M i Elektroawtomatika SzKAI), radiowe systemy łączności i pozycjonowania, systemy identyfikacji swój-obcy (Identification Friend or Foe; IFF), fotele wyrzucane, system sterowania uzbrojeniem i same uzbrojenie oraz inne modyfikacje, w tym dwa dwuprzepływowe silniki turboodrzutowe Saturn/Liulka AŁ-31FP o ciągu 131 kN z dopalaniem każdy i sterowaniem wektorem ciągu (dzięki czemu samolot posiada zwiększoną manewrowość) czy dwuosobową załogę, ułatwiająca realizację skomplikowanych działań.

Maszyny zostały m.in. rozmieszczone w bazie lotniczej Hmejmim w Syrii, skąd prowadzą działania bojowe w tym kraju. Su-30SM są użytkowane obecnie przez Rosję i Kazachstan, a kolejnym odbiorcą ma być Białoruś (czytaj także: Białoruś ostrzy kły). W połowie listopada br. informowaliśmy o odbiorze pierwszych wielozadaniowych myśliwców Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E), które trafią do bazy lotniczej Pietrozawodsk w Republice Karelii, leżącej mniej niż 200 km od granicy z Finlandią (czytaj więcej: Rosja: Myśliwce Su-35S do Karelii, a bombowce Su-34 na Daleki Wschód).

Źródła:

mil.ru: ???????? ??????? ??????? ??????????? ????? ?????????? ????????? ????????????? ??-30??

mil.ru: ?????? ????????????? ??????????? ??-30?? ??????? ??????? ??? ?????? ????????? ???????????? ?????????

mil.ru: ????? ??????????? ??-30?? ????????? ?????? ?????????? ???????? ???????

Czytaj także:

Nowe myśliwce dla zespołu akrobatycznego Russkije Witjazi [WIDEO]

?Izwiestija?: Więcej rakiet manewrujących do obwodu kaliningradzkiego

Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim

Chińscy marines w obwodzie kaliningradzkim

NYT: W obwodzie kaliningradzkim rozmieszczono broń nuklearną?

Natowskie baterie rakiet Patriot trafią na Litwę?

Irkut zdobywa dwa kontrakty na budowę myśliwców Su-30

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.