Państwa członkowskie NATO dyskutują nad przywróceniem stałym spotkań z przedstawicielami Rosji w celu znormalizowania stosunków i rozwiązania kryzysów na Ukrainie i w Syrii.
Francuska Agencja Prasowa AFP dowiedziała się w źródłach dyplomatycznych NATO, że obie strony ? natowska i rosyjska ? chcą dążyć do przejrzystości w celu rozwiązania kryzysu na Ukrainie oraz wojny w Syrii.
Chcące zachować anonimowość źródła w Brukseli twierdzą, że obustronne spotkanie, pierwsze od czasu kryzysu ukraińskiego, który wybuchł na początku marca 2014 roku, nie odbędzie się przed posiedzeniem ministrów obrony NATO (w dniach 10-11 lutego br. – przyp. red.), ale jest prawdopodobne, że dojdzie do niego pod koniec lutego lub na początku marca br.
Źródła twierdzą, że temat Ukrainy także zostanie podjęty:
Mamy o czym jeszcze rozmawiać z Rosją w tej kwestii. Ukraina, oczywiście, będzie na liście tematów, ale będziemy musieli także zobaczyć czego na niej nie ma.
Logo Rady NATO-Rosja (NRC). / Źródło: Wikimedia Commons.
Przypomnijmy, że tak jak po wojnie rosyjsko-gruzińskiej z sierpnia 2008 roku, tak po aneksji Krymu i wspieraniu separatystów na wschodzie Ukrainy od 2014 roku przez Kreml, Sojusz Północnoatlantycki zawiesił działalność Rady NATO-Rosja (NATO-Russia Council; NRC), organu międzyrządowego, powołanego w maju 2002 roku w celu zawężenia współpracy międzynarodowej w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Teraz, w obliczu kryzysu związanego z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku oraz działalnością rosyjskich sił zbrojnych na Bliskim Wschodzie, znów nadszedł czas na dialog.
Na rozpoczęcie dialogu z Rosją szczególnie naciskają Niemcy, które widzą w Moskwie kluczowego partnera w kwestii rozwiązania problemu syryjskiego. Źródła twierdzą, że obecnym celem jest zorganizowanie szeregu spotkań forum NRC jeszcze przed szczytem NATO w Warszawie, który odbędzie się w lipcu br. Spotkania pozwolą na gotowość do zatwierdzenia przez NATO aktualizacji swojej polityki wobec coraz bardziej asertywnej na arenie międzynarodowej Rosji. Dodają także, że wznowienie działalności Rady nie spowoduje zmiękczenia stanowiska NATO w kluczowych kwestiach, lecz pozwolą na lepsze zarządzanie nad rozwiązywaniem problemów, które czekają Sojusz i Rosję w najbliższych latach.
Czytaj także:
Potrzeba nowej doktryny morskiej NATO?
Nowa doktryna morska Rosji
Historia NATO w 7 minut (WIDEO)
Czarnogóra w NATO?
Macedonia gotowa do członkostwa w NATO
Czy to początek szwedzkiej drogi do NATO?